Az olasz sajtóorgánumok és újságíró-szakszervezetek mintegy négyszáz tagja előtt beszélve a katolikus egyházfő kijelentette, kevés mesterség létezik, amely annyira befolyásolja a társadalmat mint az újságírás. A pápa azonban hozzátette: a sajtó képviselőinek nem csak a jelentősége, hanem a felelőssége is kiemelt.
Az idők változnak és változik az újságírás módja is. A nyomtatott sajtó és a televízió is súlyt veszített – főleg a fiatalok között – a digitális világot képviselő új médiával szemben, de az újságírók, amikor szakmai munkát végeznek, pillérei, alapvető eleme maradnak a szabad és pluralista társadalom életének
– fogalmazott Ferenc pápa. Hozzátette, hogy a modern kommunikáció folyamatos megújulásához a szentszéki hírközlés is alkalmazkodik többek között a vatikáni kommunikációs államtitkárság most zajló átalakításával.
Ferenc pápa elsőrendű fontosságúnak nevezte, hogy az újságíró korunk rohanó világában, amikor napi 24 órában szünet nélkül áramlanak a hírek, is képes legyen megállni, elgondolkodni az eseményeken, párbeszédet folytatni és minél közelebb jutni az igazsághoz. Nem véletlen – jegyezte meg az egyházfő -, hogy a történelem során a diktatúrák nemcsak uralni akarták a kommunikációs eszközöket, hanem új szabályokat is szabtak az újságíró szakmának.
– mondta Ferenc pápa.
Kijelentette, hogy az újságírásnak a közös jó építését kell szolgálni, a megbékélést, a felek közötti találkozást elősegíteni, elutasítva a feszültségeket és a megosztottságot tápláló nyelvezetet.
Ti újságírók emlékezzetek arra minden nap, hogy nincsen konfliktus, amelyet jó szándékú emberekkel ne lehetne megoldani
– jelentette ki Ferenc pápa. (MTI)