Két hónapon belül a diákok nyolcadik, a szakszervezetek negyedik alkalommal hívták tüntetni a munkavállalókat a törvénytervezet ellen, amelyet Francois Hollande államfő ötéves mandátuma legfőbb reformjának tekint a 10 százalék feletti munkanélküliség csökkentésére.
A törvénytervezet egyik legfőbb javaslata a munkaidő rugalmasabbá tétele a vállalatokon belüli belső egyeztetésekkel, valamint az elbocsátások szabályozásának könnyítése. A tiltakozások nyomására a kormány ugyanakkor lemondott a végkielégítések összegének maximálásáról.
A parlament illetékes bizottsága a tüntetések nyomására, valamint a kis- és középvállalatok kérésére számos helyen változtatott a tervezet szövegén.
Francois Hollande államfő többször is kijelentette, ha nem sikerül csökkentenie a 10 százalékon stagnáló munkanélküliséget, nem indul a jövő évi elnökválasztáson. A munka törvénykönyvének reformja a kormány álláspontja szerint a fiataloknak szakmai biztonságot, a vállalatoknak pedig rugalmasságot ígér.
A szociális hangulat azért is feszült, mert a korábbi diáktüntetéseken a tiltakozók közé keveredő rendbontók rendszeresen összecsaptak a rendőrökkel, annak ellenére, hogy a terrorfenyegetettség miatt kihirdetett rendkívüli állapot keretében a rendőrség jelentős erőkkel biztosít minden tömeggyűlést.
A tiltakozó felvonulások a vidéki városokban kezdődtek délelőtt
Nantes-ban a rendőrség szerint 8-9 ezren, a szervezők szerint 20 ezren voltak. A felvonulás végén ismét incidensek törtek ki rendbontók és a rendőrök között. A tüntetők felgyújtottak egy utcán parkoló Porschét, ami tulajdonképpen porrá égett.
Au grand dam de la manif syndicats qui suit… #manif28avril #Nantes #LoiTavail pic.twitter.com/n7cNaIDZjl
— DIRECTPO (@DIRECTPO) April 28, 2016
#manif28avril #Nantes #LoiTavail pic.twitter.com/S7nkybLJpW
— DIRECTPO (@DIRECTPO) April 28, 2016
Un petit groupe s'est acharné sur cette voiture de luxe devant la préfecture #manif28avril #Nantes #LoiTavail pic.twitter.com/rMh5B63F4S
— DIRECTPO (@DIRECTPO) April 28, 2016
A központi párizsi felvonulás délután 2 órakor indult, s a rendőrség arra számít, hogy a résztvevők egy része este csatlakozik a République téren, a Nuit debout (Talpra éjjel!) elnevezésű térfoglaló mozgalomhoz, amely március 31. óta tiltakozik a kormányzati politika ellen, s vitafórumokkal a demokrácia új formáit keresi. A tavaszi iskolai szünet miatt azonban a korábbiaknál kevesebb gimnazista és diák van az utcákon.
A tüntetéseket a légi és a tömegközlekedésben sztrájkfelhívások is követték, de ezek csak kisebb fennakadásokat okoztak. A párizsi Orly és Roissy repülőtéren ugyanakkor tapasztalhatók késések, és a belföldi járatok egy részét előzetesen törölték.
Egy friss felmérés szerint a franciák 78 százaléka úgy érzi, hogy a munkapiaci reformmal szociális robbanás fenyeget az országban, jóllehet a tiltakozók száma nem növekedett az elmúlt hetekben.
Eddig a március 31-i tiltakozónap volt a legsikeresebb, akkor a szervezők szerint 1,2 millióan, a hatóságok szerint legalább 390 ezren vettek részt a felvonulásokon.