Nagyvilág

Rádiót indít az Iszlám Állam, ott toborozzák a fiatalokat

Rádióállomást hozott létre az Iszlám Állam Kelet-Afganisztánban, hogy ott újoncokat toborozva erősítse befolyását és a helyi szélsőséges tálib mozgalom helyébe lépjen. Helyi tisztviselők fokozódó aggodalmuknak adtak hangot, mivel a rádióműsor radikalizálódásra ösztönzi a fiatalokat.

A legtöbb ember munkanélküli, és ez az adás sokakat fog arra bátorítani, hogy csatlakozzanak a terrorszervezethez, mondta Ahmad Ali Hazrat, Nangarhar tartomány tanácsának vezetője.

Az IÁ jelenleg hét kilométerre van a tartományi székhelytől, Dzsalálábádtól, és ha a kormány nem cselekszik hamarosan, a terroristák kiterjesztik a vételkörzetet, és még Kabulban is toboroznak majd – tette hozzá.

A napi kilencven perces, A kalifátus hangja című pastu nyelvű műsorban többnyire az Iszlám Állammal kapcsolatos dalok, interjúk és üzenetek hallhatók.

A rádió egyelőre Nangarhar tartományban fogható. Ez a régió az IÁ afganisztáni fellegvárának számít.

A tálibok 2001-ben gyengültek meg az országban, amikor az Egyesült Államok katonai beavatkozása megdöntötte kormányukat.

Az Iszlám Állam viszonylag új erő Afganisztánban. Azt egyelőre nem tudni, hány taggal van jelen az országban, és azok milyen kapcsolatban állnak a szervezet iraki és szíriai szárnyával.

John Campbell tábornok, az afganisztáni nemzetközi erők parancsnoka nemrég azt nyilatkozta, hogy 1000-3000 fő között lehet a szervezet afganisztáni tagjainak száma, és ha hagyják, az IÁ befolyása nőni fog.

iszlám állam rádió

Nangarhari tisztviselők elismerték: mindeddig képtelenek voltak leállítani a rádiót, mivel az adóállomás helye időről időre változik.

“Egyik helyről a másikra költöznek” – erősítette meg a tartományi kormányzó szóvivője.

Fogy a terület

Az előző évhez képest tizennégy százalékkal csökkent az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet által Irakban és Szíriában uralt területek mérete idén, írta jelentésében az IHS Jane’s biztonságpolitikai elemzőcég.

A cég jelentése szerint az IÁ 12 800 négyzetkilométernyi terület felett vesztette el az ellenőrzést 2015-ben, ezzel az uralma alatt lévő területek – amelyeket a dzsihadista szervezet kalifátusának nevez – 78 ezer négyzetkilométerre csökkentek. (Összehasonlításképpen, Magyarország területe 93 ezer négyzetkilométer.)

A szervezet idén jelentős területeket vesztett Szíria északi részén, a török határ mentén, ahol egy kulcsfontosságú határátkelő felett is megtört a szélsőségesek uralma. A kurd milíciák által elfoglalt Tell-Abjad átkelője volt a fő összeköttetés a török határ és az IÁ kvázi székhelyének számító szíriai Rakka városa között.

iá terület

Irakban Tikrít városának elvesztése, illetve az ország legnagyobb olajfinomítója, Beidzsi térségében szenvedett vereség volt a dzsihadisták legsúlyosabb kudarca. Elvesztették az ellenőrzést a Rakkát Irak második legnagyobb városával, az IÁ kezén lévő Moszullal összekötő autóút felett is, ami megnehezíti a fegyveresek és az utánpótlás mozgatását a dzsihadisták két fő központja között.

Az ókori Palmüra romváros mellett fekvő nyugat-szíriai Tadmúr és a nyugat-iraki Ramádi elfoglalásával ugyanakkor harci sikereket is elkönyvelhetett az IÁ idén, bár ezeket a kurdokkal szembeni észak-szíriai vereségek árán érték el – áll a jelentésben.

Az IHS Jane’s adatai szerint a szíriai konfliktus “legnagyobb nyertesei” idén a kurdok voltak, akik 186 százalékkal, 15 800 négyzetkilométerre növelték a kezükben lévő területeket, és ellenőrzésük alá vonták az összes, hagyományosan kurdok lakta térséget az országban.

Fogy az olaj

Az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet elveszítette az ellenőrzése alatt álló szíriai és iraki olajkitermelés infrastruktúrájának 90 százalékát, ahogy az általa ellenőrzött területek 40 százalékát is, mondta Steve Warren, a szélsőségesek ellen küzdő, az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció szóvivője hétfőn az asz-Szumaríja iraki televíziónak.

“Az IÁ ellenőrzése alatt álló olajkitermelés infrastruktúrájának mintegy 90 százaléka meg lett semmisítve Irakban és Szíriában. A szélsőségesek elveszítették korábban elfoglalt területeik 40 százalékát. Mindez az iraki szárazföldi erőket támogató intenzív légi csapásoknak köszönhető” – ismertette Warren.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa december 17-én egyhangú határozatot hozott arról, hogy megfosztja az Iszlám Államot, az al-Kaidát és más, hozzájuk kötődő csoportokat is a különböző illegális tevékenységekből származó pénzügyi forrásaiktól. Jacob Lew amerikai pénzügyminiszter, aki a BT ülésén elnökölt, elmondta: az Iszlám Állam mintegy 500 millió dollárra tett szert az olaj feketepiaci eladásaiból, és további dollármilliókhoz jutott zsarolásokból, emberrablásokból.

Warren ugyanakkor elmondta, hogy az iraki vezetés kérésének megfelelően  további amerikai különleges egységek érkeztek Irakba. A mintegy százfős amerikai kontingens titkos küldetéseket fog végrehajtani az ország vezetésével történt konzultációt követően. Az akciók a dzsihadisták Irak és Szíria közötti ellátási útvonalai ellen irányulnak majd.

Jelenleg közel 3500 amerikai katona szolgál Irakban. Ezek a csapatok javarészben az ország hadseregének és biztonsági erőinek nyújtanak kiképzést, azonban vannak köztük különleges egységek is, amelyek az amerikai sajtó források szerint terroristák elleni harci bevetéseket is folytatnak.

(Reuters)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik