Nagyvilág

Az ENSZ szerint tél végéig még 600 ezren érkeznek Törökország felől

Nem várható, hogy kevesebben érkeznek a következő négy hónapban, de sokkal nehezebb lesz a menedékérők sorsa, amit az is fokoz, hogy egyre több köztük a gyerek – derül ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) jelentéséből.

A genfi székhelyű szervezet csütörtökön közzétett jelentésében azt írta, hogy a hideg idő ellenére télen sem fog mérséklődni a menekültáradat, november és február között előreláthatóan átlagosan napi ötezren fognak Európába érkezni a Balkánon keresztül.

A zord időjárási körülmények a térségben valószínűleg súlyosbítják a Görögországba érkező és a Balkánon átutazó menekültek és migránsok szenvedését, és további emberéleteket követelhetnek, amennyiben nem teszik meg sürgősen a megfelelő intézkedéseket

– írták a helyzetértékelésben.

Módosulhat az útvonal

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága a “rendkívül összetett” válságra való tekintettel további 96,15 millió dollár összegyűjtésére szólította fel a nemzetközi közösséget Horvátország, Görögország, Szerbia, Szlovénia és Macedónia támogatására. A közlés szerint ezt a pénzt elsősorban a befogadóközpontok téliesítésére, valamint a higiéniai körülmények és a vízellátás javítására fordítanák a táborokban.

A szervezet szerint a következő hetekben valamelyest módosulhat a menekültek útvonala, és újabb országok válhatnak érintettjévé a migrációs hullámnak, például Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Montenegró, Románia és Koszovó.

Több gyerek érkezik

Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) azt közölte, hogy egyre több gyerek van az Európába érkező menekültek között, és egyre többen választják Törökországból a szárazföldi utat Bulgárián keresztül, hogy elkerüljék a veszélyes átkelést a tengeren.

Az UNHCR arról is beszámolt, hogy idén eddig több mint 750 ezer bevándorló érkezett Európába a Földközi-tengeren keresztül, közülük 608 ezren Görögországban, 140 ezren pedig Olaszországban értek partot. A legtöbben Szíriából, Afganisztánból és Irakból indultak útnak, de sokan jöttek afrikai országokból is. A tengeri átkelés során legalább 3440 ember vesztette életét.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik