Nagyvilág

Németországba közel 300 ezer menedékkérő érkezhetett szeptember eleje óta

Szeptember eleje óta 270 ezernél is több menedékkérő érkezhetett Németországba – mondta a bajor belügyminiszter szerdán a müncheni tartományi gyűlésben (Landtag). Joachim Herrmann kiemelte, hogy végleges adatok ugyan még nincsenek, de abból kell kiindulni, hogy a hónap eleje óta 270-280 ezer menedékkérő lépte át Németország határait, jóval többen, mint tavaly egész évben.

A belügyminiszter a menekültügyi helyzetről tartott vitában a tartományi kormány kezdeményezéseiről elmondta, hogy a határokra nehezedő nyomás enyhítését célzó konkrét javaslatokon dolgoznak. Vizsgálják egyebek között a tranzitzónák kialakításának lehetőségét, hogy már a határról visszafordíthassák azokat, akik például biztonságos országból származnak, vagy ügyükben az uniós szabályok alapján nem Németország az illetékes.

A tartományt egyedül kormányzó CSU részéről a vitában a menekültáradat feltartóztatását, a határok mielőbbi lezárását sürgették, rámutatva, hogy csak Bajorországba szeptember 1-től 28-ig 169 408 menedékkérő érkezett, időközben pedig további 10 ezren. A kormánypárti szónokok úgy vélték, a menekülthullám katasztrófával fenyegeti Bajorországot. Hangoztatták, hogy az Európai Uniónak a menekülthullámot kiváltó okokat kell kezelnie, helyben kell segíteni a menekülteken, és csak különösen súlyos humanitárius vészhelyzetből menekülő embereket szabad befogadni.

A Landtagnak a nyári szünet utáni első plenáris ülésén az ellenzéki szociáldemokraták (SPD) és Zöldek félelemkeltéssel vádolták meg a CSU-t és úgy vélekedtek, hogy a határok lezárása helyett a “befogadás kultúrájának” erősítésére és a menekültek integrációjának felgyorsítására kell törekedni – számolt be a Bayerischer Rundfunk (BR) tartományi közszolgálati médiatársaság a br.de című hírportálján.

Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter egy keddi berlini nyilatkozata szerint a szeptemberi menekültügyi statisztika elkészítése több napig eltart majd, főleg azért, mert a menedékkérők nem jelentéktelen része kivonja magát a regisztráció alól, vagy nem hajlandó ott igénybe venni a menekültügyi ellátást, ahol a tartományok közötti tehermegosztási rendszer alapján kijelölték a helyét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik