Először engedtek hétfőn a tengerbe Japán partjainál sugármentesített talajvizet, amit az atombalesetet szenvedett fukusimai atomerőmű környéki kutakból szivattyúztak ki. Csaknem 850 tonna megtisztított vizet eresztett az óceánba az atomerőművet működtető vállalat, a TEPCO.
A 2011-es földrengés és szökőár okozta katasztrófa miatt naponta 300 tonna talajvíz szivárog be a fukusimai erőmű reaktorcsarnokaiba, ahol összekeveredik a hűtésre használt, erősen sugárszennyezett vízzel. Az így felgyülemlő víz tárolása okozta a legnagyobb gondot az atomerőmű reaktorainak szétszerelését végző szakembereknek.
42 kúton át szivattyúznak
A TEPCO és a japán kormány szerint a talajvíz 41 kúton át történő kiszivattyúzásával, megtisztításával és a tengerbe engedésével a felére tudják csökkenteni a reaktorépületekbe beszivárgó és ott felgyülemlő vízmennyiséget.
A TEPCO a tervek szerint 4000 tonna vizet fog leereszteni a tengerbe. A tisztítás utáni mérések szerint a víz literenként 300 és 600 becquerel radioaktivitású volt, ami jóval alacsonyabb érték a megengedett literenkénti 1500 becquerelnél.
A halászok nem örültek, de…
Az intézkedést a fukusimai prefektúra halászai sokáig ellenezték, mert aggódtak az óceán vizének és élővilágának szennyeződése miatt. A múlt hónapban azonban jóváhagyták a TEPCO tervét, részben azzal a feltétellel, hogy a kormány kárpótolja a katasztrófa következményeiből fakadó káraikat.
A 2011. március 11-i földrengést követő cunami a Fukusima I. atomerőmű három reaktorát súlyosan megrongálta, a sugárzás miatt emberek tízezreit kellett kitelepíteni – idézi fel a történteket az MTI.