Nagyvilág

A szír elnök szerint a Nyugat bábállammá változtatná Ukrajnát

aszad(430x286).jpg (aszad, )
aszad(430x286).jpg (aszad, )

Oroszországnak szurkol az elnök, aki Oroszországtól kapja a legtöbb fegyverét.

A Nyugat bábállammá akarja változtatni Ukrajnát, és az a szándéka, hogy meggyöngítse Oroszországot, mondta Bassár el-Aszad szíriai elnök az orosz állami sajtónak adott interjúban.

A Rosszijszkaja Gazeta című kormánylap pénteki számában részleteket közölt az interjúból. A szíriai elnök párhuzamot vont az országában történtek és az ukrajnai konfliktus között. Szerinte azért robbant ki fegyveres konfliktus Szíriában és Ukrajnában is, minthogy mindkét ország fontos Oroszország számára. “Akik háborút szítanak, azok fegyverzik fel az ukrajnai szembenállás egyes résztvevőit, hogy leváltsák a hatalmat, azt remélve, hogy annak következtében ugyanazt érik el Oroszországban is” – mondta el-Aszad.

Szerinte a Nyugat (ami alatt elsősorban az Egyesült Államokat, Franciaországot és Nagy-Britanniát értette), nem akarja a politikai rendezést sem Szíriában, sem Ukrajnában. A közel-keleti és a kelet-európai országért szerinte két alapvető tábor között folyik a küzdelem. Az egyik háborút, közvetlen katonai beavatkozást, katonai erő odaküldését szorgalmazza, míg a másik, okulva az eddigi háborúkból, ellenzi a katonai beavatkozást.

Aszad élesen bírálta az Egyesült Államokat, amelynek külpolitikáját szerinte a radikális tábor határozza meg. Úgy vélte, hogy Washington célja továbbra is a szíriai állam szétzúzása és annak egy bábállammal való helyettesítése.

Komolytalannak nevezte az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet ellen harcoló nemzetközi koalíció szándékait. Azt mondta, hogy míg a koalícióban részes 60 “fejlett és gazdag” állam naponta mintegy 10 csapást mér a terrorszervezetre, addig a kis szíriai hadsereg légiereje egy nap alatt sokkal több támadást intéz az IÁ ellen.

Szerinte a nemzetközi koalícióban részt vevő egyes országok nem akarják, hogy az Iszlám Állam megerősödjön Szíriában és Irakban, megsemmisíteni sem akarják a terrorszervezetet, hanem fenyegetni és zsarolni akarnak vele egyes országokat.

Aszád arról is beszélt, hogy szükség van az orosz jelenlétre a világ különböző régióiban, így a Földközi-tenger keleti részén és a szíriai Tartúsz kikötőjében is, hogy fenntartsák a Szovjetunió széthullását követően a világban megbomlott erőegyensúlyt. Azt mondta, hogy “minél jobban erősödik Oroszország jelenléte a régiónkban, az annál stabilabb lesz”, ezért a szíriai vezetés támogatja e jelenlét kiszélesítését, különösen a szíriai partvidéken és kikötőknél. Hozzátette, örömmel veszik, ha ez szándékában áll az orosz vezetésnek.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy Oroszország fegyverimportjainak a nagy része Szíriába irányul.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik