Nagyvilág

Putyin médiapropagandája: az ellentámadás sehova nem vezetne

rt putyin (putyin, rt)
rt putyin (putyin, rt)

A nemzetközi RT hírcsatorna főszerkesztőjének irodájába közvetlen vonallal van bekötve a Kreml.

A nyugatellenes információs hadjáratban Putyin fő fegyvere a nemzetközi RT hírtelevízió, melynek vezetői közvetlen kapcsolatban állnak a Kremllel – írja elemzésében a Time magazin.

Az állami finanszírozású, orosz, angol, spanyol és arab nyelven sugárzó RT 700 millió nézőhöz jut el öt kontinens több mint száz országában. Borisz Nyemcov meggyilkolása után a csatorna az első pillanattól a kormányálláspontját hangoztatta, miszerint a gyilkosság provokáció az orosz kormány ellen, melyet külföldi merénylők hajtottak végre, hogy gyanúba keverjék a Kreml-t.

A híradásokból kifelejtették, hogy a politikus a meggyilkolását megelőzően arra készült, hogy bizonyítékokat tárjon a nyilvánosság elé az orosz csapatok kelet-ukrajnai jelenlétéről és azt nyilatkozta, hogy attól tart: Putyin ezért megöleti. Azt is elfelejtették közölni, hogy az elmúlt 15 évben több mint tucatnyi orosz ellenzéki lett gyilkosság áldozata. A Nyemcovra emlékeztető gyászmenetről sem számoltak be, helyette az Amerikában jelenlévő rasszizmusról és idegengyűlöletről sugároztak filmet.

Sikeresek az összeesküvés-elméletek

Az orosz állami tévécsatornák démonizálják az ellenzéket, olyan alternatív valóságot teremtenek, melyben Oroszország áldozat, a nyugati országok pedig gonosztevők. Putyin hírszolgáltatása összeesküvés-elméletekre és félretájékoztatásra épít, nem is teljesen sikertelenül, Angliában például a negyedik legnézettebb hírcsatorna az RT, a Youtube-on pedig többen követik nyomon az orosz propagandatévét, mint bármely más hírtelevíziót.

2005-ben Putyin utasítására hozták létre az RT-t akkor még Russia Today néven. Finanszírozása 2010-ben elérte a 300 millió dollárt, összehasonlításképpen: a világ legnagyobb nemzetközi hírszolgáltatója, a BBC tavaly 376 millió dollárból gazdálkodott.

Moszkva tavaly egy új multimédiás hírügynökséget is elindított, a Szputnyik 30 országban, 12 nyelven közöl híreket rádióadókon, internetes oldalakon és a közösségi médiában.

Közvetlen vonal a Kreml-be

Az RT főszerkesztője, Margarita Simonyan nyíltan elismerte, hogy a csatorna működését az orosz állam képviselői által felállított elvek határozzák meg. Szerinte semmivel sem kevésbé objektív a csatorna, mint egy nyugati hírtévé, ugyanakkor úgy fogalmazott: „senki nem az objektív valóságot mutatja be”. Simonyan irodájába ráadásul a Kreml közvetlen vonallal van bekötve, az asztalán sárga, gombok nélküli telefon van, olyan, mint az orosz vezetők irodáiban. Azt mondta, ez arra való, hogy titkos dolgokról beszéljenek.

Nyugaton elsősorban azok körében népszerű az orosz propaganda, akik saját kormányukkal szemben bizalmatlanok – Németországban a nácik közt van a legtöbb követője Putyin médiájának, a szélsőséges tüntetéseken a német mellett gyakran látni orosz zászlókat is.

A nyugati ellenpropaganda csak rontana a helyzeten

Brüsszelben és Washingtonban keresik ugyan a megoldást, hogy miként semlegesíthetnék az orosz információs hadjáratot, de szakértők arra figyelmeztetnek, hogy óriási hiba lenne propagandaháborúba bocsátkozni Moszkvával.

A kompromisszummentes tényszerűség az egyetlen járható út a félretájékoztatás ellensúlyozására – véli Peter Pomerantsev brit kommunikációs szakember. Szerinte az orosz csatornák a közönség összezavarására sorozatban gyártanak összeesküvés-elméleteket az oroszországi és ukrajnai tüntetések mögött álló állítólagos amerikai ügynökökről és a minden sarkon leselkedő veszélyekről. Az elemző szerint egy nyugati ellempropaganda mindezzel szemben csak silányítaná az újságírás színvonalát és legitimálná az RT-típusú csatornákat, ez az út nem vezetne sehová.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik