A Foreign Office utazási tanácsadó szolgálata által kiadott figyelmeztetés szerint az egész világon megnövekedett a brit érdekeltségek és az egyéni utazók elleni terrortámadások kockázata az iraki és a szíriai konfliktusok által “motivált” egyének vagy csoportok részéről. A tárca éppen ezért “éberségre” intette a külföldre utazó brit állampolgárokat.
A brit külügyminisztérium egyenes utalást tett arra, hogy az Iszlám Állam nevű szélsőséges milícia ellen kezdett légicsapások esetleges megtorlásának veszélye miatt tartotta szükségesnek az általános utazási útmutató kiegészítését e figyelmeztetéssel.
A brit parlament szeptember 26-án tartott rendkívüli ülésén adta nagy többséggel hozzájárulását ahhoz, hogy Nagy-Britannia csatlakozzon az Iszlám Állam ellen amerikai vezetéssel folyó légi hadműveletekhez.
A brit királyi légierő (RAF) hat Tornado harci repülőgépből álló köteléket vezényelt Ciprusra, és ez az egység kapcsolódott be brit részről a dzsihádista milícia iraki állásai elleni légitámadásokba.
Az RAF hadműveleti felhatalmazása ugyanakkor nem terjed ki az Iszlám Állam szíriai állásai elleni bevetésekre; a brit kormány álláspontja szerint ha ez szükségessé válik, arról külön parlamenti szavazáson kell dönteni.
A brit kormány nemrégiben a második legmagasabb szintre emelte a terrorkészültségi szintet. David Cameron miniszterelnök az intézkedést annak idején azzal indokolta, hogy közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia nemzetbiztonságára az Iszlám Állam tevékenysége.
Az ötfokozatú brit készültségi rendszerben a korábbi “jelentős” helyett a “súlyos” kockázatra figyelmeztető riasztási szint lépett érvénybe. Ennek hivatalos meghatározása szerint “nagyon valószínű”, hogy Nagy-Britanniát terrortámadás éri.
A készültségi listán ennél már csak egy magasabb riasztási fokozat van, a “kritikus”, amelyet akkor rendelnek el, ha a brit kormány küszöbönálló merénylet terveiről kap konkrét értesüléseket.