Nagyvilág

Terrorfenyegetés a nyugati országok ellen

A Szíriában végrehajtott légi csapások összehozhatják az egymással is marakodó iszalmista szervezeteket a "keresztesek" elleni harcra.

Az Iszlámy Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet kezén lévő, legjelentősebb szíriai földgázüzemet támadta légi csapásokkal vasárnap este az amerikai vezetésű koalíció – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH). Az amerikai elnök azt mondta egy vasárnap este sugárzott interjújában: a térséggel kapcsolatban azt tekinti kormánya legfontosabb feladatának, hogy meggyengítsék a szélsőségeseket, akik fenyegetik Irakot és a Nyugatot.

“A nemzetközi koalíció első ízben támadta a Coneco üzemének bejáratát és imatermét” – olvasható a londoni központú szíriai civilszervezet vezetőjének, Rámi Abderrahmánnak a közleményében. A koalíció célja, hogy a lázadók elhagyják az üzemet. A légi csapásokban nem halt meg senki, sebesültek viszont vannak – tette hozzá. A Coneco cég szóban forgó üzeme a keleti Deir-ez-Zór tartományban található.

Az al-Kaida terrorhálózathoz kötődő an-Nuszra Front szíriai lázadószervezet vezetője kijelentette egy vasárnap nyilvánosságra hozott hangüzenetében, hogy a koalíció légi csapásaival nem fogja legyőzni az iszlamistákat, és figyelmeztette a nyugati országokat, hogy a lázadók bosszút állnak rajtuk. Abu Mohamad al-Goláni felszólította a koalícióban részt vevő európai országok és az Egyesült Államok állampolgárait, hogy ítéljék el a légi támadásokat, ha nem akarnak belekeveredni a háborúba. “A muzulmánok nem fogják ölbe tett kézzel nézni, amint fiaikat bombázzák. Nem csak az önök vezetői fogják megfizetni a háború árát, önök fizetnek meg érte a legjobban. A harc az önök hazája kellős közepén fog folyni. Viszont ha kiállnak vezetőik döntései ellen, és megakadályozzák őket abban, hogy önöket is belekeverjék a háborúba, akkor esélyük lesz kívül maradni azon” – mondta az an-Nuszra Front vezetője a több dzsihadista honlapra feltett üzenetben.

A Reuters szerint a szervezet tagjai egyre inkább arra próbálják meg rávenni vezetőiket, hogy béküljenek ki és szövetkezzenek az IÁ-val a “keresztesek”, vagyis a Nyugat ellen. Kezdetben az IÁ is szövetségese volt az al-Kaidának, viszonyuk azonban megromlott.

Az első amerikai légi csapásokban, kedden az an-Nuszra mintegy ötven tagja halt meg az OSDH szerint. Egy Twitter-üzenetből pedig kiderült, hogy életét vesztette az IÁ-hoz kötődő Horászán csoport vezetője, Mohszin al-Fadli. Goláni hangüzenetében nem említette al-Fadlit, de szavaiból kiderült, hogy sok iszlamista harcos meghalt a bombázásokban.

Barack Obama amerikai elnök kijelentette egy vasárnap este sugárzott tévéinterjújában, hogy az Egyesült Államok alábecsülte az Iszlám Állam erősödését, miközben túlbecsülte az iraki hadsereg képességét a szervezet legyőzésére. Ezzel az elnök megerősítette azt, amit James Clapper nemzeti hírszerzési igazgató mondott néhány nappal korábban. Hangsúlyozta azonban a CBS-nek adott interjúban, hogy a katonai hadműveleteken túl politikai megoldásra van szükség Irakban és Szíriában.

Az elnök elismerte, hogy kormányának Szíriával szembeni politikája ellentmondásos, de – mint mondta – ellentmondásos maga az arab ország és a körülmények is. “Az országot nem (Bassár) el-Aszad irányítása alatt akarjuk stabilizálni, hiszen kormánya szörnyű tetteket követett el. Viszont fennáll az a közvetlen veszély, hogy az IÁ vagy a Horászán csoport emberei amerikaiakat ölnek meg” – jelentette ki.

Obama közölte: a legfontosabbnak azt tekinti, hogy meggyengítsék az Irakot és a Nyugatot fenyegető szélsőségeseket. Legyőzésükhöz azonban egy olyan ütőképes szárazföldi erőre volna szükség, amelynek a kialakulására elemzők szerint a közeljövőben nem lehet számítani Szíriában, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok képezni akarja és felfegyverezné a “mérsékelt” felkelőket – ismerte el. “Van egy olyan katonai tervünk, amelynek jó esélye van a sikerre Irakban, de Szíria egy nehezebben megoldható feladat” – mondta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik