Nagyvilág

Takarékosságból törlik el a diákok őszi szünetét

Több száz diák tüntetett hétfőn a kárpátaljai Ungváron az őszi szünidő váratlanul bejelentett elhalasztása ellen, amely a döntéssel a fűtésen spórolna a hivatal.

Az ungvári diákok felzúdulását az váltotta ki, hogy Olekszandr Ledida, Kárpátalja megye kormányzója a múlt hét utolsó tanítási napjának délutánján körlevélben javasolta a helyi önkormányzatok vezetőinek, hogy a meleg időjárásra tekintettel – energiatakarékossági megfontolásból – az iskolák ne tartsák meg a hétfőtől esedékes őszi tanítási szünetet, hanem helyette majd a téli vakációt hosszabbítsák meg.

Az őszi szünet elmaradásáról az ungvári és más kárpátaljai települések oktatási intézményei már csak telefonon tudták értesíteni a tanulókat. Az eset miatt hétfőn Ungváron több száz diák vonult a törvényes őszi tanítási szünet visszaadását követelő transzparensekkel a polgármesteri hivatal elé. Mivel a város első embere nem volt hajlandó találkozni velük, tojással, cukorkával és aprópénzzel dobálták meg a hivatal épületét. Ezután a Kárpátalja megyei állami közigazgatóság épületéhez vonultak, ahol a kormányzóval akartak találkozni, de csak alacsonyabb beosztású tisztségviselők fogadták őket.

A tiltakozók kilátásba helyezték, hogy ha a hatóságok nem teljesítik követelésüket, lezárják Ungvár fő közúti hídját, s ezzel megbénítják a város forgalmát. Ettől a szándékuktól elálltak, de a több főútvonalat érintő vonulásukkal komoly fennakadásokat okoztak a közlekedésben.

A diákok abban állapodtak meg, hogy e hét szerdáján – Viktor Janukovics ukrán elnök ungvári látogatásának napján – folytatják tiltakozó megmozdulásukat.


Fotó: MTI / Nemes János

Szegények és gazdagok

Szerencsétlen ungvári igazgató nyilván nem a saját örömére szívatta a diákokat az őszi szünet átpaterolásával, az enyhe ősz miatt megspórolt fűtés ára minden bizonnyal sokat segít az iskola működtetésében – még ha nem is túl sportszerű lépés a tél végi farkasordító hideg fűtésszámláját a családoknak kiosztani.

Van, ahol ilyen problémák szóba sem kerülnek. Amerika legdrágább bentlakásos magániskoláiban legfeljebb az gyűrheti ráncba a diákok homlokát, hogy épp a hokipályán vagy a teniszpáláyn kapcsolódjanak-e ki a tanulás fáradalmai után. Valahol az iskola egyéves külföldi tapasztalatszerzést is felajánl a diákjainak, vagy pár hónapos külföldi utat nyelvtanulás szempontjából. A New Hampton School minden diákját egy iPaddel lepi meg, a newporti Saint George’s Schoolban pedig pár tanuló az iskola vitorlásán tanulményozhatja a tenger gazdag élővilágát. Az átlag 50 ezer dolláros (10,5 millió forint) éves tandíj ugyanakkor nemcsak a luxuskörülményekről szól, sok helyütt kötelezik a diákokokat közösségi munkára, együttműködésre az iskola városának közösségével.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik