Nagyvilág

Rákot okozhat a kínai szesz

Az egyik legdrágább ázsiai italban mutattak ki műanyag tárolóedényekből kioldódott mérgező anyagot. Nem vonták ki a forgalomból, azt mondják, kis tételben nem veszélyes.

A botrányt a 21cbh.com kínai internetes portál egyik cikke indította el, amely azt állította, a Jiugui márkanevet viselő, a felsőbb árkategóriába tartozó alkoholban a megengedett érték többszörösét találták rákot okozó lágyítóból. A cikket követően a gyártó cég székhelyének, Hunan tartománynak a minőségellenőrei hivatalos vizsgálódásba kezdtek, amelynek során kiderült: a vádak igazak. A lágyítókat illetően Kínában ugyan nincs hivatalosan megszabva határérték, a normák szerint a legveszélyesebbek közé tartozó dibutil-ftalátokból (DBP) kilogrammonként 0,3 milligrammnál nem tartalmazhat többet egy adott termék, a Jiugui mintáiban pedig ennek több mint háromszorosát mutatták ki a hatóságok. A DBP a hormonrendszert károsítja, súlyos veseroncsoló hatású, emellett elősegítheti a rák kialakulását is.

A lágyító nem az alapanyagokkal kerül az italokba, sokkal inkább a tárolókonténerekből és a gyártás során használt műanyag eszközökből oldódik ki. Ilyeneket az 1970-es évek óta használnak az országban, azóta nem adódott példa rá, hogy ezzel kapcsolatosan megbetegedéseket jelentettek volna – idézi a minőségelélenőröket a lap.

Az esetről csütörtökön szinte az összes nagy országos napilap cikkezett. A Zsenmin Zsipao többek között azt jegyezte meg, normál fogyasztás esetén nem jelenthet gondot a talált lágyítómennyiség, ugyanakkor azt is hozzátette, a szabályozások szigorítására van szükség. Ezt a véleményt osztja a Global Times is a témát boncolgató cikkében, a botrány elindítója, a 21cbh.com is bízik abban, hogy a következő években egy országos normát határoznak meg.

A kínai kereskedelmi minisztérium azt jelentette be, hogy a biztonság fokozására az élelmiszerlánc fokozott megfigyelését tervezi, és a felelősségre vonás rendszerén is szigorít. Az egészségügyi minisztérium közleményében így fogalmazott: a még nem szabályozott területeken is országos normákat igyekszik felállítani, és ehhez a lakosság javaslatait is várja.

Az élelmiszer-biztonság kérdése komoly gondokat okoz Kínában, alig van olyan hónap, hogy ne lehetne új botrányról hallani, s egyre gyakrabban nem is az olcsó, hanem a drágább termékekről derül ki: egészségkárosítóak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik