“Azt hiszem, hogy az Európai Unió bizottsága hosszú távon felesleges” – idézte az APA hírügynökség Surján Lászlót, aki Mikulás Dzurinda volt szlovák miniszterelnök és Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár oldalán egy pódiumbeszélgetésen vett részt Bécsben, az Osztrák Tudományos Akadémia és a bécsi magyar nagykövetség szervezésében.
Surján László szerint az EU-nak a bizottságból, a parlamentből és a tanácsból álló politikai struktúrája kezdetben jól működött, amíg annak egyfajta motorra volt szüksége. Az unió Lisszaboni Szerződéséből következő változások nyomán azonban a bizottság hosszú távon szükségtelenné válik.
“Túl sok ember(ből áll és), túl drága. A tagjai nem állnak politikai ellenőrzés alatt és nem tartoznak felelősséggel, ami így egyértelműen antidemokratikus is” – vélekedett a magyar politikus. “Az az ostoba elképzelés pedig, hogy ahány tagállam, annyi biztosnak kell lennie, kissé nevetségessé teszi a munkát” – fogalmazott Surján László.
Egy erős Európa tanácsi elnökkel és egy teljes jogú Európai Parlamenttel az unió “láthatóbb, demokratikusabb és olcsóbb lenne” – mondta a Fidesz-KDNP néppárti képviselőcsoportjának tagja.
Abban a vitában, hogy az európai adósságválság után Magyarországnak be kell-e vezetnie a közös európai fizetőeszközt, az EP-alelnök egy referendum lehetőségét vetette fel. Legalábbis ez lehetne “az egyik lehetőség” – tette hozzá.
Személyesen jónak tartaná, ha országa a lehető leggyorsabban belépne az eurózónába, bár az nagy változások előtt áll. “Mivel a feltételek már teljesen mások, és a szuverenitás mértéke is csökkent, ezért úgy hiszem, hogy legalábbis egy új népszavazásra lenne szükségünk, tisztán jogi szempontból” – közölte. Így többé semmilyen kötelezettség nem terhelné Magyarországot az euró-belépéssel kapcsolatos korábbi döntésből következően – mondta Surján László az osztrák hírügynökség szerint.