Előzőleg az Obamát jelölő Bill Clinton volt amerikai elnök beszédében kijelentette: a gazdaság helyreállításához nélkülözhetetlen a hivatalban lévő elnök újraválasztása. Obama együtt jelent meg a pódiumon Clintonnal, a demokraták talán legnépszerűbb politikusával. A volt elnök kormányzásának két ciklusa alatt, az 1990-es években regisztrálták – csak a békeidőket számítva – az amerikai gazdaság leghosszabb ideig tartó növekedési ciklusát. Több elemző szerint az Egyesült Államok akkor érte el világpolitikai hatalmának csúcspontját.
“Tampában a republikánusok érvelése az elnök újraválasztása ellen meglehetősen egyszerű volt: totális zűrzavart hagytunk magunk után, Obama pedig még nem fejezte be teljesen ennek eltakarítását, rúgják hát ki, és minket válasszanak meg újra” – mondta Clinton.
“Sokkal jobban szeretem az Obama elnök újraválasztása mellett szóló érvelést. Megsebzett gazdaságot örökölt, de megakadályozta az összeomlást, megkezdte a fellendülés felé vezető hosszú és nehéz utat, és lefektette egy korszerűbb, kiegyensúlyozottabb gazdaság alapjait, amely új munkahelyek millióit, dinamikus, új vállalkozásokat és az újítók számára új gazdagságot fog eredményezni” – tette hozzá.
“Egyetlen elnök, sem én, sem egyetlen elődöm nem tudta volna helyrehozni a kárt négy év alatt” – vallotta Clinton, elismerve, hogy Obama sokkal rosszabb állapotban lévő gazdaságot vett át, mint ő annak idején.
Szavai szerint a republikánusok egy “másik univerzumban” élnek, mostani irányvonaluk eltér az országépítési programokra áldozó korábbi elnökeikétől, és gazdasági programjuk matematikailag nincs alátámasztva. Mint mondta, rég bebizonyosodott, hogy az egyenlő esélyek megteremtése nemcsak erkölcsi értelemben helyes, de egyúttal jó gazdaságpolitika is.Emlékeztetett arra, hogy megválasztása után Obama a konstruktív együttműködésre építette politikáját, amit azzal is bizonyított, hogy a kormányában helyet kapott két republikánus miniszter (Robert Gates a védelmit, Ray LaHood a közlekedési tárcát kapta meg), mi több, azt a Hillary Clintont tette meg a diplomácia vezetőjének, aki az elnökjelöltségért folytatott előválasztási küzdelemben a riválisa volt. “A demokrácia nem vérre menő sport” – mondta az exelnök a hangsúlyozottan a politikai középhez intézett beszédében.
“A legfontosabb kérdés az, hogy milyen országban akarnak élni. Ha egy olyan társadalmat akarnak, amelyben mindenki csak magára támaszkodhat, és ahol a győztes mindent visz, akkor a republikánus jelölteket kell támogatniuk. Ha egy olyan országot akarnak, ahol a jólét és a felelősség közös, egy olyan társadalmat, amelynek valamennyien részesei vagyunk, akkor Barack Obamára és Joe Bidenre kell szavazniuk” – tette hozzá. A nap folyamán szót kapott több olyan, munkahelyéről elbocsátott ember, akinek munkaadó cégét felvásárolta, majd csődbe vitte a Mitt Romney republikánus elnökjelölt által korábban igazgatott Bain Capital tőkebefektetési vállalat. Maga a Bain Capital nyereséggel került ki a csődsorozatból. Bob King, az autóipari munkások egyesített szakszervezetének (UAW) elnöke arra emlékeztette a küldötteket, hogy Romney a válság idején ellenezte az amerikai autóipar kisegítését, és hogy a kormány beavatkozása több mint egymillió munkahelyet mentett meg. Clinton a Harvard Egyetem csődjogszakértő professzorával, Elisabeth Warrennel osztozott az országos televíziók által a párt számára biztosított, mintegy egyórás főműsoridőn. Warren a Wall Street megregulázásának és a tiszta gazdasági játékszabályok kialakításának egyik fő szószólója.
“A republikánus világlátás alapja az, hogy csak magammal törődöm, és mindenki csak magára számíthat” – hangoztatta Warren, aki arra készül, hogy visszaszerzi a republikánusoktól Tedd Kennedy elvesztett massachusettsi szenátori székét.
Az amerikai elnök- és törvényhozási választásokat november 6-án tartják.