Nagyvilág

Ukrajnában minden telefont lehallgatnak?

Minden egyes vonalas és mobilos telefonbeszélgetést rögzítenek és évekig megőriznek az ukrán elhárítás emberei - állítja a szolgálat korábbi vezetője.

Az államilag jóváhagyott lehallgatások tulajdonképpen a szovjet idők óta is az élet mindennapjaihoz tartoznak Ukrajnában – ismerte el Olekszandr Szkipalszkij, az egykori KGB utódszerveként működő Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) katonai elhárítási csoportjának nemrég nyugdíjba vonult főnöke, aki korábban az SZBU igazgatóhelyettese is volt. Szkipalszkij elmondta, hogy az ukrán mobil telefónia két legnagyobb szolgáltatója: az MTS és a Kyivstar például minden egyes telefonbeszélgetést rögzít, és ezeket a felvételeket köteles öt éven át megőrizni.

Az újságírók emlékeztetnek arra, hogy Viktor Janukovics ukrán elnök nemrégiben utasította az államvédelmi szerveket egy speciális elhárítási csoport létrehozására, amely a kommunikációs rendszereken, valamint az interneten zajló államellenes tevékenységek elhárítására szolgál.

Biztonságtechnikai szakértők több hasznos tanáccsal is szolgálnak azoknak, akik szeretnék elkerülni a lehallgatást. A legegyszerűbb védekezési eszköz, hogy a telefonos beszélgetőpartnerek egyféle „virágnyelven” beszéljenek, amit egy harmadik fél nem érthet meg. Melegen ajánlják továbbá, hogy amint a felek a telefonvonal minőségének váratlan romlását vagy javulását észlelik, illetve visszhangot hallanak, azonnal szakítsák meg a beszélgetést, mert ezek a lehallgatás egyértelmű jelei.

Azt is javasolják, hogy személyes, négyszemközti beszélgetés során mindenki kapcsolja ki a mobilját, sőt akár az akkumulátort is vegye ki, mivel a készülékek még kikapcsolt állapotban is „poloskaként” képesek szolgálni. Végezetül, az ipari kémkedés miatt óva intenek attól, hogy a vállalati vezetők bármilyen értékes mobiltelefont, iPad-ot, vagy bármilyen más számítástechnikai készüléket fogadjanak el partnereiktől. Ezek az ajándékok ugyanis bármikor a titkos információszerzés eszközei lehetnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik