A mértékadó liberális újság egy évvel ezelőtt azzal vádolta meg címlapján a francia elnöki hivatalt, hogy a titkosszolgálati szerveket használta fel a lap informátorainak azonosítására a Nicolas Sarkozy államfőt is érintő állítólagos adócsalási és illegális pártfinanszírozási botrányban, a Bettencourt-ügyben. Az Elysée akkor nyomban cáfolt, a Le Monde feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.
Az országos rendőrfőnököt azután hallgatták ki, hogy előző héten vád alá helyezték a francia kémelhárítás vezetőjét az újságírók forrásvédelmére vonatkozó törvény megszegése, valamint illegális adatgyűjtés és hivatali titokkal való visszaélés gyanúja miatt. Bernard Squarcini, a belső hírszerzés (DCRI) vezetője kihallgatásán beismerte, hogy megfigyeltette az ügyön dolgozó újságírókat: megszerezte a mobiltelefonjaiknak a híváslistáit, s azok alapján azonosította az informátort.
Squarcini azt is elmondta, hogy az országos rendőrfőkapitánytól kapott utasítást az informátor azonosítására, de állítása szerint Frédéric Péchenard azt nem jelölte meg, hogy milyen eszközöket használjon. A rendőrség központi vezetője, aki saját bevallása szerint az államfő “gyerekkori barátja”, már korábban elismerte, hogy ő adott utasítást a kémelhárításnak annak megállapítására, hogy ki szivárogtatta ki az ügyben elrendelt kihallgatások jegyzőkönyveit a lapnak.
A Bettencourt-ügy a L,Oréal kozmetikai birodalom örököse, Liliane Bettencourt és lánya között az Európa egyik legnagyobb vagyonáért folyó, és már évek óta tartó jogi vitából nőtte ki magát, miután felmerült a gyanú, hogy a legjelentősebb franciaországi adózó feltehetően Nicolas Sarkozy elnök mellett több kormánytag választási kampányát is szabálytalan módon támogatta. A Nanterre-i ügyészség nyomozást rendelt el az ügyben, amelybe időközben belebukott a pénzügyminiszter, aki Sarkozy 2007-es elnökválasztási kampányának a pénztárnoka volt.
A megfigyelési botrány akkor robbant ki, amikor 2010 szeptemberében házkutatást tartottak Bettencourt lakásában, és arról a Le Monde részletesen beszámolt, majd a milliárdos ügyvédje a nyomozás titkosságának megsértése miatt feljelentést tett. Az ügyészség emiatt indított eljárást az informátor azonosítására.
A belső hírszerzés vád alá helyezett vezetőjét az ellenzéki tiltakozások ellenére sem függesztette fel a belügyminiszter, s Nicolas Sarkozy államfőhöz hasonlóan jelezte, hogy a rendőrfőkapitány is a helyén maradhat vádemelés esetén, mert mindkettőjüket megilleti az ártatlanság vélelme.