Az iszlamista szervezet névtelenséget kérő magas rangú szóvivője a brit hírügynökségnek szombaton adott exkluzív interjúban közölte: a pénzt fegyverek vásárlására, kommunikációs hálózatuk fejlesztésére, valamint öngyilkos merényletekre használják fel.
Szöul több ízben is cáfolta az elmúlt napokban, hogy váltságdíjat fizetett volna a dél-koreai keresztény közösség Afganisztánban foglyul ejtett tagjainak kiszabadulásáért.
Veszélyes precedens
Összesen 23 dél-koreai keresztény segélymunkást ejtettek túszul július 19-én a dél-afganisztáni Gazni tartományban. Szabadon engedésük fejében eredetileg bebörtönzött társaik elengedését követelték az afganisztáni kormánytól. Miután Kabul nem tett eleget követelésüknek, néhány nap különbséggel, többszörös határidő-módosítás után kivégeztek két férfit.
Nemzetközi bírálatok szerint Szöul veszélyes precedenst teremtett azzal, hogy közvetlen tárgyalásokat folytatott az emberrablókkal. A túszügy végleges rendezéséről kedden, közvetlenül a dél-koreai diplomatákkal egyeztek meg a tálibok.
Szöul megígérte, hogy – amint már korábban elhatározta – az év végéig kivonja összes katonáját, és a továbbiakban tartózkodik a keresztény misszionáriusi tevékenységtől a közép-ázsiai iszlám országban.
Cáfolnak a tálibok
Kari Mohamed Juszef, a tálibok szóvivője később a brit hírügynökségnek nyilatkozva cáfolta a váltságdíjról szóló bejelentést. Mint mondta, pénz elfogadása “lejáratná” a tálibokat. A két, egymásnak ellentmondó nyilatkozatra egyelőre nincs magyarázat.
Amennyiben csakugyan pénz cserélt gazdát a dél-koreai túszok kiszabadulása kapcsán, úgy Afganisztán roppant veszélyes hellyé válhat minden külföldi számára Az ő mozgásszabadságukat már amúgy is erősen korlátozza az attól érzett félelem, hogy tálibok vagy közönséges banditák bármikor elrabolhatják őket.