Alighanem egyik legnagyobb kudarcát szenvedte el a szárnyait bontogató szerbiai demokrácia: a vasárnap tartott elnökválasztás ismét, immár harmadszor érvénytelennek bizonyult, ráadásul messze a legtöbb szavazatot a szerb radikálisok jelöltje szerezte meg.
A csalás sem segített
Jelena Prvanov a Szabad Választásokért és Demokráciáért (CESID) nevű szervezet képviselője a Beta hírügynökségnek elmondta, hogy Újvidéken és egyes vajdasági helységekben a választási bizottságok tagjai informális nyilvántartást vezettek a szavazókról. Azt is közölte, hogy Tomislav Bogunovic, a bácsi község polgármestere megzsarolta a helybeli cigányokat, hogy Dragoljub Micunovicra, a kormányzó SZDE (DOS) jelöltjére szavazzanak, ellenszolgáltatásul tűzifát ígért nekik. Emellett a nap folyamán Újvidéket több helyütt kitűzték az SZDE (DOS) propagandaanyagát is- tette hozzá.
12 százalékkal a küszöb alatt
Nem okozott meglepetést
A kormányzó koalíció elnökválasztási kudarca persze. aligha lepte meg a megfigyelőket. Október közepén, fél évvel Zoran Djindjics miniszterelnök meggyilkolása és egy évvel mandátumának lejárta előtt elveszítette parlamenti többségét a Szerbiában kormányzó koalíció. A legnagyobb ellenzéki frakció október 16-án este jelentette be a szerbiai parlamentben, hogy a kormánynak már nincs kellő támogatottsága, ezért előrehozott választásokat kell tartani. A sors különös fintora, hogy akkor következett be a bukás, amikor már látszólag úrrá lettek a nehézségeken.
Tanúskodik a bombázó
Wesley Clark nyugalmazott tábornok, a NATO európai erőinek volt parancsnoka tanúskodni fog Slobodan Milosevic volt jugoszláv elnök perében a hágai Nemzetközi Törvényszéken. Carla del Ponte, a törvényszék főügyésze december 15-16-án akarja őt meghallgatni a volt jugoszláv vezetővel folytatott megbeszéléseiről. Clark irányította 1999-ben a NATO európai parancsnokaként a Jugoszlávia elleni 78 napos légi háborút.
Elemzők már akkor jelezték, hogy az előrehozott képviselőválasztások csak tovább rontják az ország megítélését, miként az ott élők helyzetét sem fogják könyíteni. Valószínűsítették, hogy átmenetileg romlik majd a gazdasági helyzet, annál is inkább, mert megakadnak a segélyekről, támogatásokról folyó tárgyalások. Emellett a nehezen megindult privatizáció megtorpanását is prognosztizálták, ami a tervezett állami bevételek kiesése nyomán a költségvetést hozhatj nehéz helyzetbe. Végül, a kormánytöbbség elolvadásakor térségi elemzők arról is beszéltek, hogy a szerbiai demokratikus erők kudarca a radikálisok előretörését eredményezheti. Az elnökválasztási fiaskó arra utal: ez az előretörés máris bekövetkezett.