Közélet

Szijjártó: elkötelezettek vagyunk, hogy a Roszatom építse meg Paks II-t

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

“Hazugság, hogy a kormány elállna az orosz Roszatommal való együttműködéstől a paksi bővítésben, a francia Framatome szerepének növelése az irányítástechnikai rendszer szállítására vonatkozik, miután német konzorciumi partnere, a Siemens Energy politikai okok miatt még nem kapott exportengedélyt” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Brüsszelben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az európai uniós energiaügyi tanács szünetében tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy igenis él negatív diszkrimináció az atomenergiával szemben, amit jól mutat, hogy a paksi bővítést itt Európában “folyamatosan gáncsolják”, és “próbálják szankciók alá venni a nukleáris beruházásokat, amelyeket mi rendszeresen kivédünk”.

Aláhúzta, hogy a német kormány továbbra is blokkolja a Siemens Energy részvételét, és egyelőre nem engedélyezték, hogy a vállalat a megkötött szerződés alapján leszállítsa a megrendelt berendezéseket.

“Folyamatosan adagolják az álhíreket a nemzetközi liberális sajtóban. Legutóbb azt olvashattuk, hogy a magyar kormány elállna a Roszatommal való együttműködéstől, ami színtiszta hazugság” – tudatta.

Mi elkötelezettek vagyunk a Roszatommal kilenc évvel ezelőtt megkötött szerződés végrehajtása mellett. Elkötelezettek vagyunk a Paks II. megépítése mellett a Roszatommal (.) Semmi okunk nincsen arra, hogy elálljunk ettől az együttműködéstől

-tette hozzá.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy amikor a Framatome szerepének növeléséről van szó, az arra vonatkozik, hogy a Siemens Energy részvételének politikai okokból fakadó berlini blokkolása miatt hazánk nagyobb mértékben kíván támaszkodni a francia vállalatra az irányítástechnikai rendszer leszállításában.

“Ezt szeretném világossá tenni, hogy a Roszatommal való együttműködésünk kapcsán a tapasztalatok pozitívak, a Roszatommal akarjuk és fogjuk is megépíteni az új paksi blokkokat” – szögezte le.

Majd arról is beszámolt, hogy az Európai Unión belül francia vezetéssel, tizenkét ország részvételével nukleáris koalíció alakult, amely kedd reggel összeült.

Rámutatott, hogy hét ország tervez, vagy már épít is jelenleg új atomerőműveket, a következő években így “nagy nukleáris újjászületés” várható Európában az észszerűtlen és extrém áringadozások kivédése érdekében.

Azt a Financial Times írta meg, hogy Magyarország tárgyalásokat kezdett Franciaországgal a nukleáris programjában betöltött szerepének növeléséről, ami azt is jelentheti, hogy a paksi atomerőműben a franciák léphetnek az oroszok helyére. A lap azt írta, hogy legutóbbi párizsi látogatásán Orbán Viktor magyar miniszterelnök Paksról és az atomenergiával kapcsolatos együttműködésről is tárgyalt Emmanuel Macron francia elnökkel.

Kapcsolódó
Kiderült, mennyivel tartozunk az oroszoknak Paks II. építéséért
Továbbra is 2030-ra tervezik a létesítmény elkészültét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik