Közélet

Népegészségügyi program: több sport, kevesebb só, adóemelés

Óriási probléma a túlsúly, a mozgáshiány és a megelőzés hiánya.

A Népszava megszerzett három népegészségügyi programtervet az ötből, melyeket öt nagy intézmény vezetői Kásler Miklós miniszter felkérésére írtak meg. Ez az öt terv képezheti a népegészségügyi program vázát, a lap szerint a dokumentumokban leginkább a betegségek megelőzésének hiányát, az ellátórendszer problémáit és önmaguk pozícióját erősítő javaslataikat rögzítették.

  • A keringési betegségek megelőzéséről szóló program egyebek mellett az alkohol-, a sófogyasztás, a dohányzás csökkentését, a magas vérnyomás, az anyagcsere betegségek mérséklését, a sportolási kedv növelését tűzte ki célul. Ezek eléréséhez többek között a kenyér sótartalmának csökkentését, a dohányáruk adótartalmának emelését, a kommunikáció és az oktatás célirányos fejlesztését javasolják.
  • A Nemzeti Mozgásszervi Programban megjelenik a járásonkénti tanuszoda létesítése, az iskolai és iskolák közötti versenyek, nyári mozgástáborok szervezése és központi támogatása, tömegsportolásra alkalmas helyek kötelező létrehozása, a helyes közétkeztetés biztosítása. A tömegsportok finanszírozásához forrásként használnák a TAO-pénzeket.
  • A gyermekprogramban egy év alatt 17 programot valósítanának meg 6,5 milliárd forintból. A pénzt egyebek mellett települési családtervezési programra, kamaszambulanciára fordítanák, továbbá az iskolákban alakítanának ki belőle kéz- és fogmosási lehetőségeket, mozgásra ösztönző plakátokat helyeznének el a gyermekorvosi rendelőkben, költenének baleset megelőzésre, a gyermekmentés fejlesztésre, komplex elhízás elleni programra, a fogászati betegségek megelőzésére is.

A lap szerint mindhárom programtervben megjelenik, hogy a magyarok túlsúlyosak: Európában listavezetők, a világ összes országa között pedig csak az Amerikai Egyesült Államok, Mexikó és Új-Zéland előzi meg Magyarországot. A gyermekprogramban külön is jelezték, hogy a mentális-jólét hiánya, a szegregáció és a szegénység – a táplálkozás és egyéb életmódbeli problémák mellett – jelentősen veszélyeztetik az egészséget.

Fotó: Bielik István/24.hu

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik