Közélet

Éjjel-nappali kezelést ígér a Jobbik a daganatos betegeknek

A Jobbik éjjel-nappali kezelés bevezetését ígéri annak érdekében, hogy a daganatos betegek a diagnosztizálást követő legkorábbi időpontban megkezdhessék a gyógyításukat.

Lukács László, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője vasárnap, Budapesten a rákos megbetegedések világnapján tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott,

a Jobbik zérótolerancia-programot hirdet a daganatos megbetegedésekkel szemben, hogy a lehető legkevesebben betegedjenek meg és veszítsék életüket ebben a betegségben. 

A politikus elmondta, hogy Magyarországon a rákos megbetegedések jelentik az első számú halálozási okot, 100 ezer lakosra vetítve ugyanis 400 férfi és 220 nő veszti életét ebben a betegségben. A Jobbik „full frontális támadást” indít és minden megelőző és gyógyító eszközt be kíván vetni, hogy javítson ezen a szomorú statisztikán. Példaként említette erre, hogy a szűrő- és diagnosztikai gépeket is fejlesztenék a rákos betegek 0-24 órában történő kezelése mellett.

Azt, hogy ez mennyibe kerülne a költségvetésnek, nem tudni, Lukács László kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az éjjel-nappali kezelések költségét a meglévő kapacitások felmérése után tudnák megmondani.

A témában vasárnap közleményt adott ki Ábrahám Júlia, az LMP elnökségi tagja is. Ebben az áll, hogy

az LMP 35 milliárdot forintból az ország negyven pontján olyan praxisközösségeket hozna létre, amelyek segítséget nyújtanak az életmódváltásban, így komoly szerepet játszhatnak a daganatos megbetegedések megelőzésben.

A párt légszennyezést csökkentő intézkedéseket, élelmiszerkönyvi szigorításokat és alkohol-szabályozást vezetne be, standionépítések helyett pedig tornaterem-építési programra és a felnőtt lakosság testmozgására költene, amelyekkel a rák típusától függően, 10-60%-kal csökkenteni lehetne a rákbetegségek előfordulását.

A megelőzés mellett a terápiát is fejleszteni kell, jelenleg ugyanis súlyos területi egyenlőtlenségek vannak mind a sugárterápia elérhetőségében, mint a kemoterápiás kezelések minőségében. Az ellátóhelyek számottevő részén még mindig túlterhelt nővérek állítják össze az infúziós keveréket, míg vannak olyan kórházak, ahol számítógépes rendszer vezérli az egész folyamatot, és százszázalékos pontossággal állítja össze a hatóanyag-tartalmat. Az LMP szerint az ország minden területén ugyanolyan színvonalú ellátást kell biztosítani, és az egyedi méltányossági kérelmek 8 napon belül történő elbírálását is garantálni kell, jelenleg ugyanis a gyógyszeres kezelést megelőzően csupán az adminisztráció 3 hetes várakozást jelent.

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik