Közélet

Hamarosan nyilvánosak lehetnek az NBH-s kémügy részletei

szilvasy-gyorgy(210x140).jpg (Array)
szilvasy-gyorgy(210x140).jpg (Array)

Minden akadály elhárult a kémügy titkosításának feloldása alól, így akár már ősszel nyilvánosak lehetnek a részletek – értesült a Magyar Idők.

A lap szerint miután felülvizsgálták a a Gyurcsány-kormány két volt titkosszolgálati vezetőjét és szakminiszterét érintő ügy titkos minősítését, kizárólag olyan információk minősítésén változtattak, amelyek nem veszélyeztetik a titkosszolgálatok működését és nem számítanak személyes adatnak. Az ügy másodfodkú pere szeptemberben kezdődik, szeptember 25-én már ítéletet is hirdethetnek.

A lap szerint két eset is lehetséges: egyrészt Ruzsás Róbert hadbíró dandártábornok dönthet úgy még a másodfokú ítélet kihirdetése előtt arról, hogy nyilvános legyen a vádirat, másrészt viszont lehet, hogy Pintér Sándor belügyminiszter csak ítélethirdetés után hagyja jóvá a titkosítás feloldását.

Az ügy lényege, hogy Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatójának hivatali ideje alatt bolgár szakembereknek álcázott orosz specialisták érkeztek az országba, hogy átvilágítsák az NBH munkatársait. Ennek célja az volt, hogy kiderítsék, ki szivárogtat ki titkokat az akkor ellenzéki Fidesznek.

A Katonai Ügyészség eredetileg Galambos Lajos nyugállományú vezérőrnagyot kémkedéssel, Szilvásy Györgyöt felbujtóként elkövetett kémkedéssel, Laborc Sándor időközben lefokozott dandártábornokot kémkedéssel kapcsolatban, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolással, P. Lászlót, a kémbotrányban felbukkanó, orosz hátterű biztonságtechnikai cég tulajdonosát pedig államellenes bűncselekményekkel vádolta meg 2011-ben.

A Debreceni Törvényszék 2013-ban meghozott elsőfokú ítéletében Galambos és Szilvásy egyaránt két év tíz hónap börtönbüntetést, Laborc Sándor egy év – két év próbaidőre felfüggesztett – börtönt kapott, P. Lászlót pedig felmentették. Ezt követően a Fővárosi Ítélőtábla eljárási hibák miatt hatályon kívül helyezte az ítéletet.

A megismételt elsőfokú eljárásban a Kaposvári Törvényszék tavaly felmentette valamennyi vádlottat. 2017. áprilisban a Fővárosi Fellebviteli Főügyészség letöltendő szabadságvesztést indítványozott Galambosra. Szilvásy György korábbi titkosszolgálati miniszterre, valamint Galambos utódjára, Laborc Sándorra felfüggesztett szabadságvesztést kértek.

A Fellebbviteli Főügyészség álláspontja szerint az első fokon eljáró Kaposvári Törvényszék alapvetően jól állapította meg a tényállást, azaz hogy a kémkedés megtörtént, csak éppen „nem ismerte fel a terheltek bűnösségét ebben a súlyos bűncselekményben”, ám ezt a hibát a második másodfokú eljárás korrigálhatja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik