Bíróság döntött arról, hogy nem vezetheti tovább a Szegedi Tudományegyetem Hallgatói Önkormányzatát Török Márk, aki majdnem tíz évig töltötte be a tisztséget. Erről az Átlátszó Oktatás számolt be.
A felsőoktatási törvény 2015-ös módosítása szerint legfeljebb négy évig lehet HÖK-ös tisztséget betölteni. Emiatt tavaly júniusban az egyetem rektora megsemmisítette az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnökválasztásának eredményét, de Török Márk bíróságon támadta meg a döntést.
Az Átlátszó Oktatás megtudta: a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elutasította az EHÖK-elnök keresetét, és nem fogadta el Török Márk azon érvelését, hogy „visszaható hatályú jogalkotásról” lenne szó. Ő ugyanis úgy értelmezte a törvénymódosítást, hogy a négyéves maximumot a hatályba lépéstől kell számítani.
A bíróság közlése szerint az elnökválasztáson figyelembe kellett volna venni, hogy csak olyan személyt választhatnak meg, akinél a négyéves korlát nem jelent kizáró okot, így a rektor jogszerűen határozott az eredmény megsemmisítéséről.
Ellenszavazat nélkül
A honlapján megtalálható életrajz szerint 1986-ban született Török egyből a bölcsészkari HÖK elnökeként kezdte hallgatói vezetői karrierjét 2004-ben. 2007-re már a kari HÖK-öket összefogó Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke volt. 2008-ban fegyelmi ügy miatt egy évre eltiltották tanulmányai folytatásától, de ezt követően újra megválasztották az EHÖK elnökévé.
A 30 ezer egyetemi hallgatót képviselő és – saját bevallása szerint – 3 milliárd forint felett diszponáló hallgatói önkormányzat élére évekig úgy választották meg Törököt, hogy nem volt más pályázó, és 2010-2014 között egyetlen olyan év volt, amikor a választmány tagjai nem egyhangúlag választották meg, de akkor is csak ketten utasították el személyét a 33 fős testületből.
A most meghozott ítélet a 2015-ös választásra vonatkozik. Törököt viszont 2016-ban is elnökké választották, ennek eredménye külön eljárásban lesz megsemmisíthető – írja az Átlátszó Oktatás.