- Van itt egy probléma.
- Mármint ami a Fideszen kívül mindenkit zavar.
- (Ha a KDNP-t nem számoljuk, de őket mondjuk senki nem számolja).
- Méghozzá a torz választási rendszer.
Éppen ezért hívta Hadházy Ákos egyeztetésre az ellenzéki, parlamenti frakcióval rendelkező pártokat, hétfőn este pedig a Budai Liberális Klubban le is ültek egymással.
De mi a probléma?
- A 2014-es választáson a Fidesz a listás szavazatok 44,87 százalékát szerezte meg, amivel a parlamenti mandátumok 66,83 százalékát vitte el.
- Ezzel szemben az ellenzéki pártok valamelyikének listájára a szavazók 55,13 százaléka voksolt, de csak a parlamenti mandátumok 33,17 százalékát szerezték meg.
- Leegyszerűsítve: 2014-ben számos olyan szavazó volt, aki valamelyik későbbi ellenzéki pártra szavazott, de az ő szavazatából fideszes mandátum lett.
A három párt már öt évvel ezelőtt, a 2011-es parlamenti vitában is arányos választási rendszert sürgetett, ez a mai napig nem változott, mind a jobbikos Staudt Gábor, mint az MSZP-s Molnár Zsolt, mind Hadházy arányosítana a választási rendszeren.
A kérdés csak az, hogy 2018 előtt, vagy azt követően tegyék ezt meg. A Fidesznek nem érdeke a játékszabály megváltoztatása – ugyanis a jelenlegi rendszerben a legkönnyebb kétharmaddal nyerni –, de az is igaz, hogy már öt százalékkal kevesebb voks jelentős, öt százaléknál jóval jelentősebb mandátumvesztést produkál.
Molnár szerint ha a 2017-es tavaszi ülésszakban nem változtatják meg a választási rendszert, amihez van remény, csak erős társadalmi nyomás kell, akkor a jelenlegi feltételekkel mennek neki a választásoknak.
Kiskoromban a nagymamám mindig azt mondta, nincs lehetetlenség, csak tehetetlenség. Aztán néhány éve elárulta, van lehetetlen. De a választási rendszer nem ilyen
– mondta Hadházy, aki szerint azért kell átszabni az egészet, mert “unalmassá kezd válni a parlamenti politizálás.”
Megint összefogni
A kérdés csak az – legyen bármilyen is a választási rendszer –, hogy az ellenzéki pártok külön-külön vagy együtt indulnak el.
- Staudt kijelentette, hogy ők egyedül készülnek a kormányváltásra,
- Molnár nem fogna össze a Jobbikkal, de az rémálom lenne, ha mindenki külön indulna,
- az LMP az egyik legutolsó kongresszusán az önálló indulás mellett döntött,
- ahogy az itt most szerephez nem jutó Együtt is. Mármint külön.
Az este egyik fontos pillanata volt, amikor
mert “akiknek egymillió szavazójuk van, azok nem lehetnek nem demokratikusak.” Haraszti Miklós SZDSZ-alapító és korábbi EBESZ választási misszióvezető (a beszélgetés moderátora) szerint nem ezért demokratikus párt a Jobbik, hanem azért, mert leült egy asztalhoz a többiekkel és a választási rendszer demokratikusabbá tételén dolgozik.
Mi legyen?
Haraszti Miklós szerint a kommunista rezsim után a mostani az első, ahol egyetlen párt döntötte el, milyen legyen a választási rendszer. Persze a mostani beszélgetésben egyetlen résztvevő volt, aki elmondta, milyennek kellene szerinte lennie a választási rendszernek. Molnár Zsolt volt az.
Azt szeretné, ha a 199 képviselőt egy tisztán arányos rendszerben, csak listán, egyéni választókerületek nélkül válasszák meg, ahol a bejutási küszöb a mostani 5 helyett 3 százalékos. Esetleg lehetne kétkamarás a törvényhozás, de erre nem tért ki.
Staudt szerint Molnár javaslata lehet vitaalap és Hadházy is egyeztetne róla, főleg akkor,
ha Gyurcsány Ferenc nem jönne el arra a megbeszélésre.
Inkább el sem indulni
A nézők között felvetődött a kérdés, ha nem sikerül megváltoztatni a rendszert és újra a Fidesz pályáján kell játszani, nincs is értelme elindulni a választáson.
Amíg Hadházy “nehezen tudja elképzelni”, hogy még egyszer részt vegyen az LMP egy országgyűlési választáson, ha maradnak ezek a keretek, addig Molnár feltette a kérdést, hogy mi értelme a bojkottnak.
Hogy 100 százaléka legyen a Fidesznek, mi meg menjünk ki a Bakonyba harcolni?
Staudt Gábor pedig nem volt felhatalmazva arra, hogy erről beszéljen. De biztosra veszi, hogy elindulnak, önállóan.
Egy korábbi SZDSZ-szavazó pedig azzal a felkiáltással vonult ki, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt az egyetlen normális ellenzéki párt, “a többiek egy nagy nulla.”
Kiemelt kép: Berecz Valter / 24.hu