Közélet

Megúszhatják a börtönt a fokhagymázó pénzügyőrök

Mindkettőjüket 18 hónap börtönre ítélte a bíróság, de három év próbaidőt kaptak.

A Kecskeméti Törvényszék hivatali visszaélés miatt egy év hat hónap – három év próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélte azt a két egykori pénzügyőrt, akik segítettek több Kínából származó fokhagymaszállítmányt vámmentesen az országba hozni. Az elsőfokú ítélet még március 29-én született, de azóta a vádlottak, a védőik, valamint az ügyész sem nyújtott be fellebbezést, ezért az jogerőre emelkedett.

A 2011 októberében kezdődött per vádirata szerint egy holland cég 2009 januárjában Kínából származó fokhagymaszállítmányokat indított magyarországi átrakodással Románián keresztül Moldáviába. A szállítmányokat a Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal az Európai Unió egységes elektronikus árutovábbítási rendszerén keresztül továbbította.

A 22 tonnányi fokhagyma 2009. január 19-én érkezett Kecskemétre, a Bertrans vámudvarba. A holland árutovábbítási okmányon Szalai Ferenc Mihály elsőrendű vádlott részére kiadott vámhivatali bélyegző lenyomata volt. A szállítmány indítását az elsőrendű vádlott engedélyezte. A szállítmány biztosítékaként az IBUSZ Utazási Irodák Idegenforgalmi Kft. egyedi garanciajegyét tüntette fel a pénzügyőr, ennek felhasználásával az elsőrendű vádlott a jogszabályok és az utasítások figyelmen kívül hagyásával 2009. január 23-én kézi vámmentesítést végzett az elektronikus árutovábbítási rendszerben.

A vádlott nem várta meg azt, hogy a román vámhivatal elektronikus üzenetben tájékoztassa a magyar vámhivatalt az Európai Unió területéről történő kiléptetésről. Az árutovábbítási okmány szerint a fokhagymának 2009. január 27-ig meg kellett volna érkeznie a romániai Albita Vámhivatalhoz.

A Kecskeméti Vám- és Pénzügyőri Hivatal kérésére a román vámigazgatás azt a választ adta, hogy a szállítmányok nem érkeztek meg hozzájuk, valamint a másolatban ott maradt okmányokon szereplő aláírások és bélyegzőlenyomatok hamisak.

Az ismertetett vádirat szerint az elsőrendű vádlott kétkamionnyi, míg Makra Sándor másodrendű vádlott hasonló módszerrel, további kétkamionnyi, összesen 88 tonna fokhagyma vám alóli mentesítését végezte el hamisított papírokkal.

A vádhatóság álláspontja szerint a pénzügyőrök nem tartották be az Európai Bizottság előírásait, ezzel hozzájárultak ahhoz, hogy az ismeretlen elkövető jogszerű vámtartozás megfizetése nélkül szabadforgalomba hozhassa a fokhagymaszállítmányokat az EU területén. A vádlottak ezzel hozzájárultak ahhoz is, hogy az ismeretlen forgalomba hozó vámbiztosíték és vámfizetés nélkül értékesíthette a szállítmányt.

A megállapított vámtartozás szállítmányonként meghaladta a tízmillió forintot az általános forgalmi adóval együtt.

A vádhatóság a két vádlottat folytatólagosan, részben társtettesként, hivatali visszaélés bűntettének elkövetésével vádolta.

Farkasné Kramolis Andrea tanácsvezető bíró által lefolytatott bizonyítási eljárásban kiderült, hogy a vádlottak nem is voltak jogosultak a szállítmányok manuális kivezetésére, mert a vám- és pénzügyőri hivatalban ezt csak egy kijelölt személy végezhette. A vádlottak tagadták, hogy bűnösök lennének, de nem nyújtottak be fellebbezést az elsőfokú ítélet ellen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik