A tengerentúli leállás kézzelfogható következményei közé tartozott múlt pénteken az is, hogy elmaradt az esedékes makrogazdasági statisztikák (munkanélküliségi ráta, mezőgazdaságon kívüli álláshelyek számának változása) közzététele. Egyúttal fenyegetően közeleg (a Treasury becslése szerint október 17-ére várható) az adósságplafon elérése, amelynek módosításáról szintén nincs még megegyezés – összegzik a CIB szakértői.
Mindezek ellenére pénteken már túlsúlyba kerülhettek a főbb piacokon azok a befektetők, akik szerint a költségvetési helyzet csak növelheti az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elszántságát, hogy a monetáris program fenntartásával segítse a helyzetet. Ezzel pedig csak még vonzóbbá teheti az amerikai állampapírokat és közvetve a részvényeket, illetve a kockázatosabb külföldi eszközöket.
Az Egyesült Államok költségvetési helyzetével kapcsolatos aggodalmak továbbra sem kerülnek le a befektetői napirendről, hiszen megállapodás továbbra sincs. Emiatt a költségvetési intézményi kör napról napra kiterjedő lebénulása és a kifizetések miatt gyengülő keresleti oldal folyamatosan növeli a veszteségeket. Az adósságplafon-probléma kapcsán felmerülő esetleges csődhelyzet (az államadóssághoz kapcsolódó kamatfizetési késedelem) valószínűsége az eddig tapasztalt késlekedés ellenére továbbra is alacsonynak tekinthető. A potenciális kudarc viszont annál súlyosabb belföldi és nemzetközi következményekkel járna.
Frissítés: Barack Obama amerikai elnök október 17-én, csütörtök hajnalban aláírta azt a törvényt, amely az adósságplafon megemelésével elhárítja az államcsőd kialakulásának veszélyét és feloldja a szövetségi kormány részleges bénultságát
Stabilan figyeli a nemzetközi eseményeket a forint
A magyar fizetőeszköz az elmúlt kereskedési hét vége felé viszonylagos stabilitást mutatott, enyhe negatív korrekcióval. Az EUR/HUF-keresztárfolyam a csütörtöki záráshoz és a pénteki nyitáshoz viszonyítva is enyhén magasabban, de valamivel a 297-es szint alatt fejezte be a hetet. Hétfőn délelőtt 11 óra körül a 296,80-as szintnél állt az euróval szemben.
Sokat segítenek az uniós források
A hazai deviza a nemzetközi pesszimizmushoz és gyenge kockázatvállaláshoz képest stabilnak mondható. Mindezt a korábbi felfüggesztések után gyors ütemben és relatíve nagy mennyiségben beáramló uniós források is segíthetik. Más jelentős piacmozgató potenciállal bíró hazai hír nem bukkant fel, bár a folytatódó a költségvetési tervezéssel kapcsolatos hírek és kommentárok továbbra is fontosak. Ami a monetáris politikát illeti, pénteken Pleschinger Gyula, a monetáris tanács (MT) tagja úgy nyilatkozott, hogy az alapkamat közelít ahhoz a 3-3,5 százalékos szinthez, amit a jegybankelnök korábban a kamatcsökkentési ciklus lehetséges végének jelölt meg. Ezzel együtt hozzátette, hogy természetesen minden MT-tagnak saját véleménye van a ciklus végéről.