Közhelynek számít, hogy napjaink egyik leggyorsabban változó területe az internet, hiszen folyamatosan jelennek meg új lehetőségek, szolgáltatások és időről időre a már komoly múltra visszatekintő, bejáratott weboldalak is „ráncfelvarráson” esnek át. A folyamatos változás miatt ma már talán csak a készítők emlékeznek arra, hogyan nézett ki eleinte az Index.hu vagy éppen a Startlap.hu, pedig a különbségek – a technológiai megoldások, a hirdetések mennyisége stb. – jól mutatják, hogy milyen alapvető változásokon ment át a világháló az elmúlt években. Bármennyire is meglepő, létezik egy olyan szervezet, amely azzal a céllal jött létre, hogy kövesse ezeket a megújulásokat, és napjainkra egy 85 milliárd weboldalt tároló adatbázist hozott létre. Az Internet Archive nevű nonprofit szervezet Wayback Machine névre keresztelt digitális időkapszulája jelenleg három petabájtnyi információt – ez 150-szerese a világ talán legnagyobb könyvtárában, az amerikai kongresszusi könyvtárban tárolt adatmennyiségnek – tartalmaz arról, hogy 1996 óta hogyan változtak a honlapok.
A világháló egyre gyorsabb fejlődését jól mutatja, hogy az indulástól 2004-ig, azaz nyolc év alatt 30 milliárd weblapot vettek fel az adatbázisba, míg az azóta eltelt öt évben ennek közel dupláját. A gyors növekedés azzal is járt, hogy a szervezet két adatközpontja – a kaliforniai Redwood Cityben és Mountain View-ban – már nem képes megbirkózni a hatalmas információmennyiség jelentette kihívással, ezért az Internet Archive újabb központot hozott létre március végén. Azonban hosszú távon valószínűleg a két petabájt kapacitású létesítmény sem oldja meg a szervezet problémáit, mivel a várakozások szerint havonta mintegy száz terabájtnyi információval bővül a tárolt adatok mennyisége. Jó hír ugyanakkor az archív honlapok szerelmeseinek, hogy a jelenlegi bővítésnél is alkalmazott megoldás révén a jövőben sokkal gyorsabban lehet növelni a kapacitást.
Az új központ technológiai hátterét a Sun Microsystems biztosítja. A hatalmas konténerekben elhelyezett rendszer moduláris kialakítású, ennek köszönhetően tizedannyi idő alatt lehet bővíteni, mint a hagyományos adatközpontokat. Ráadásul a cég szerint ez a megoldás földrengésbiztos, ez pedig Kaliforniában fontos szempont lehet. Habár a weboldal technológiai háttere megváltozik, a netes megjelenés, az oldal működése marad a régi – közölték az oldal gazdái. A Wayback Machine másodpercenként 500 lekérés kezelésére képes az új helyen.
A kaliforniai központú Internet Archive adatbázisát – egy esetleges katasztrófa hatásainak csökkentésére – tükrözik az egyiptomi Alexandriában található Bibliotheca Alexandrina adattárába. Az archív weboldalak mellett képeket, szoftvereket, filmeket, könyveket és videoklipeket is tárolnak a Wayback Machine-ben.
Bár az Internet Archive www.archive.org címen elérhető archívuma csak 1996-ig megy vissza, az internet kezdetei jóval mélyebbre nyúlnak. A PC World összeállítása szerint az első .com kiterjesztést, a www.symbolics.com-ot 1985. március 15-én vásárolta meg egy számítógépgyártó, míg a századik ilyen kiterjesztésű webcím megszületésére 1987. november 30-ig kellett várni.