Az MNB meglepetésszerű, 200 bázispontos kamatemeléssel indította a napot. A jegybanki alapkamat mértéke 9,5 százalékra emelkedett. A lépést a forint gyengülése kényszerítette ki.
Az MNB igencsak meglepte a piacot mostani drasztikus kamatlépésével. A piac számított rá, hogy a jegybank ismét kamatot emelhet, ugyanakkor ennek mértékét 50-100 bázispontnál nem becsülték többre.
A lépést a gyenge forintárfolyam kényszerítette ki, mely az inflációs célok teljesülését veszélyeztette. A reggeli órákban 270,5 Ft/euró árfolyamon születtek kötések a hazai fizetőeszközre, a kamatemelés után az árfolyam 266 Ft/euróig erősödött rögtön. A jegybank célja az, hogy az árfolyamot valahogy 250 Ft/euró szintig hozza vissza.
Küzd a Nemzeti Bank
Az elmúlt időszakban tett árfolyamintézkedések miatt az MNB hitelessége meglehetős csorbát szenvedett, visszaszerzéséért a jegybank foggal-körömmel küzd. Az eddigi 300 bázispontos kamatemelés ezt hivatott kifejezni.
Az MNB inflációs célja az év végére 4,5 százalék, jövőre 3,5 +/- 1 százalék. Az idei cél teljesülése a piac szerint nem várható, jövőre azonban komoly esély van rá.
A mostani kamatdöntéssel a hazai irányadó kamatszint magasan a legmagasabb a régióban. A kamatkülönbözet növekedésének hatására ismét megélénkülhet a tőkebeáramlás, ez pedig a forint árfolyamát erősítheti.

Maga a Hungarikum-rendszer is hungarikum
Puskás Öcsi, a tokaji aszú, a Kodály-koncepció vagy például a vizsolyi Biblia a nemzeti értékeket gyűjtő rendszerben mind-mind hungarikumnak számítanak. De van-e bármi haszna a hungarikumoknak azon kívül, hogy összegyűjtjük magunknak? És mi mindenre érdemes büszkének lennünk?