Új jelenség, hogy a munkaerőhiány miatt már kisebb jövedelmi különbség mellett is könnyebb elcsábítani egy másik helyre a munkavállalókat. Azonban a munkavállalóival jól bánó cégeket gyakran több pénzért sem hagyják ott, mert ha a cégnél jól érzik magukat az ott dolgozók, akkor nem éri meg nekik a váltással járó kockázat – derült ki a Hay Group legfrissebb kutatásából.
Megfigyelhető, hogy egy adott régióban a munkavállalók nagyon jól tudják, melyik munkaadó nem bánik jól munkatársaival, így ezekhez gyakran magasabb bérért sem hajlandók elmenni, sőt, már az álláshirdetésre sem jelentkeznek.
Nagy változások zajlanak
Azaz, míg pár éve csak egyes szakmákban volt jellemző a munkaerőhiány, mostanra gyakorlatilag alig találni olyan szakmát, amiben megfelelő mennyiségben állna rendelkezésre munkaerő. Már a hazai német autóipari beszállítók is megszólaltak az ügyben.
A munkaerőhiány hatással van a munkahely-váltásra is, mivel egyre többen váltanak céget a jobb pénzért vagy munkafeltételekért. A felmérés szerint tavaly az éves normál fluktuációhoz képest 10 százalékkal több munkahely volt elérhető az egész országra kiterjedő munkaerőhiány miatt, az újonnan létrehozott pozíciók száma pedig elérte a teljes munkavállalói létszám 26 százalékát. Tavaly a magyar munkavállalók 16 százaléka váltott munkahelyet, írták.
Így működik a piac
Érdekes kérdés, hogy miközben nagyjából 230 ezer munkanélküli van az országban, és 50 ezer betöltetlen állás, miért küzdenek mégis a cégek munkaerőhiánnyal.
A válasz az, hogy a kereslet és a kínálat nem találkozik egymással: a piacon munkát kereső dolgozók nem azzal a tudással és készségekkel rendelkeznek, mint amiket a cégek keresnek, illetve a területi különbségek is közrejátszanak.
Sokkal nehezebb munkát találni Szabolcs megyében, mint Budapesten (amely az ország legjobban pörgő munkaerőpiaca), Győrben vagy Kecskeméten.
(Képünk illusztráció)