Május elsejétől hat régi uniós tagállamban vállalhatnak munkát szabadon a magyarok. További négy ország fokozatosan nyitná meg munkaerőpiacát a maximum hét évig elnyújtható átmeneti korlátozó időszak következő hároméves szakaszában. A nyugat-európai kormányoknak május 1-jéig kell hivatalosan bejelenteniük az Európai Bizottságban, hogy feloldják-e a korlátozásokat, fenntartják-e őket további három évig, vagy bizonyos szektorokra szűkítik. Eddig három tagország – Olaszország, Luxemburg és Görögország – nem nyilatkozott érdemben a kérdésről, az osztrák és német kormány azonban már több fórumon is jelezte, hogy bizonyosan nem engedélyezik a kelet-európaiak munkavállalását.
Fokozatos nyitás
Franciaországban a korlátozások feloldása kezdetben csak olyan szakmákra vonatkozik, amelyekben nehéz munkaerőt találni, és a formáját megvitatják a szociális partnerekkel – adta hírül az MTI a Dominique de Villepin francia kormányfő hétfői nyilatkozatát. A francia szakszervezetek majdnem mindegyike amellett foglalt állást, hogy azonnal oldják fel az átmeneti korlátozásokat.
A belga kormány is hasonló szándékairól beszélt, míg az unió foglalkoztatási minisztereinek múlt hét pénteki találkozóján az is kiderült, hogy Dánia és Hollandia is kilátásba helyezte, hogy még a három év lejárta előtt fokozatosan megnyitja munkaerőpiacát a keleti munkavállalók előtt – nyilatkozta Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter a BruxInfo-nak.
Még kérdéses a nyitás
Egyelőre három régi tagállam, Olaszország, Görögország és Luxemburg nem jelezte egyértelműen a szándékait. Csizmár Gábor a BruxInfo szerint mindenesetre azzal számol, hogy Luxemburg a franciákhoz hasonló eljárást követ majd, míg a görögök részéről „pozitív irányú lépésekre” számít. A miniszter rövidesen olasz kollégájával is találkozik, bár Róma részéről az április eleji választásokig érdemben nem várható döntés a munkaerőpiac megnyitásának ügyében.
Teljes nyitás
Finnország, Spanyolország és Portugália jelezte eddig hivatalosan is, hogy május elseje után nem kíván többé akadályt gördíteni a nyolc közép- és kelet-európai tagállam munkavállalóinak útjába. Így a csatlakozáskor már a liberalizáció mellett voksolt Nagy-Britanniával, Írországgal és Svédországgal együtt hatra nőtt azoknak az országoknak a számát, amelyek megnyitják munkaerőpiacukat a magyar munkavállalók előtt is.
Továbbra is korlátoznak
A magyar munkavállalók körében legkedveltebb kivándorlási célpontok – Ausztria és Németország – ezzel szemben már több fórumon hivatalosan is közölte, hogy a következő 3 évben is élni kíván a korlátozás lehetőségével.