A baszk függetlenségi mozgalomról mindenki hallott, de kevesen tudják, hogy a katalánok legalább annyira őrzik nemzeti identitásukat. Sőt kulturális és ipari fölényüket is hirdetik a kasztíliaiakkal szemben. Spanyolországban valóban az északkeleti Katalónia a legiparosodottabb, a polgári hagyományok is ott a legerősebbek. A híres déli mentalitás a katalánokra kevésbé
jellemző, az emberek jóval távolságtartóbbak és hűvösebbek, mint például az andalúziaiak.
Barcelonában székel a katalán kormány. Saját költségvetése van, számos területen autonómiát élvez. A spanyol mellett a katalán is hivatalos nyelv, és bár külföldiként egy vállalatnál biztosan elég a spanyoltudás, bolti eladóként például csak olyanok helyezkedhetnek el, akik katalánul is jól beszélnek. Aki családjával költözik oda, készüljön fel arra, hogy gyerekének az iskolában minden tárgyat katalánul oktatnak, kivéve a spanyol irodalmat. S a megélhetés sem annyira olcsó, bár az élelmiszerárak nem sokkal magasabbak, mint itthon, a lakások bérleti díja annál inkább.
|
Mivel Katalónia iparilag a legfejlettebb része Spanyolországnak, az országos átlagbérnél többet keresnek az emberek, körülbelül havi 1600 eurót. A minimálbér havi 500 euró. Az álláskeresés során kevés katalán megy el a helyi munkaügyi szervezetekhez, amelyek lassan és alacsony hatékonysági fokkal dolgoznak. Öt éve azonban a katalán kormány hatáskörébe került a Foglalkoztatási Hivatal, s ettől a katalánok a munkaügyi központok szolgáltatásának javulását várják.
Álláshirdetésből rengeteget találhatunk a La Vanguardia nevű lap vasárnapi kiadásában. Az interneten is lehet keresni. Az adózásról a spanyol minisztérium honlapján olvashatnak a déli országba vágyók. Érdemes még a katalán kormány, és a barcelonai önkormányzat honlapját böngészni.
Katalóniában még mindig a sikerszakmák közé tartozik az informatika. Akik erre a szakra járnak az egyetemen, gyakran be sem fejezik a tanulmányaikat, mert már diákként jó állásajánlatot kapnak. Szintén könnyen találnak állást a fordítók, ehhez azonban tökéletes katalán nyelvtudásra van szükség.
|
Barcelona repülőteréről vonattal könnyedén be lehet jutni a városba. Autóval közlekedni nem ajánlott, szinte állandóan dugó van a városban, mert az utcák szűkek. Ráadásul parkolóhelyet szinte lehetetlen nap közben találni, és még fizetni is kell érte.
A tömegközlekedés azonban megbízható, a hat metróvonal közül a két újonnan építetten légkondicionált kocsik közlekednek. A metrók mellett busszal és az egyetlen villamossal könnyen elérhető a város bármely pontja. A vonaljegy 1,1 euró, ami más európai nagyvároshoz képest olcsó, a havi bérlet ára azonban már vetekedik a többi városéval. Legalább két zónára kell váltani, ami így 55,85 euróba kerül.
A metrók éjjel egy óráig közlekednek, majd öt órakor indulnak újra. Közben éjszakai busszal lehet a városban utazgatni.
|
A városnegyedek közül az óvárosban, a Cuitat vella (Barri Gótic) kerületben régiek a lakások, és középkori hangulat uralkodik. A L’Eixample negyedben új építésű lakások és irodák találhatók. A Les Corts városrész már inkább családoknak ajánlott, csendesebb utcákkal és iskolákkal. Ez a három városnegyed alkotja a gyakorlatilag Barcelona központját, a legtöbb szórakozási és kulturális lehetőség is ide koncentrálódik.
A nem annyira központi fekvésű részeken jóval olcsóbb lakást bérelni. Sants, Pobelanau vagy Zora Franca közel fekszik a centrumhoz, és jó közlekedésük miatt kedveltek például a diákok körében, akik közül a legtöbben a legutóbbiban laknak.
Veszélyes negyed a Besós Mar –, amit a helyiek csak La Minának becéznek – valamint a Can Tunis. Ezekben nem ajánlott lakást keresni, akármennyire is csábítóak az alacsony albérleti díjak.
|
Az élelmiszerek nem sokkal drágábbak, mint Magyarországon. Egy liter tej például hatvan cent, ami nagyjából 160 forintnak felel meg. A hazai árak durván másfélszeresével kell számolniuk az ott élőknek. A Dia, valamint a Lidl bolthálózatban érdemes vásárolni, ezek a legolcsóbbak. Az előbbi régebb óta jelen van a spanyol piacon, ezért több üzlete van a belvárosban. A német Lidl csak az utóbbi években jelent meg, ezért boltjai kijjebb szorultak.
A legdrágább élelmiszerbolt a Caprabo, ahol azonban olyan árukat is megtalálhatunk, amelyeket máshol hiába keresnénk. Az élelmiszerek termékismertetője katalánul olvasható ezekben a boltokban. Éjjel-nappal nyitva tartó üzletek nincsenek, de cserébe sok a bolt minden városrészben, nem kell őket keresni. Ez vonatkozik a bankautomatákra és bankokra is, szemben jó néhány európai fővárossal.
A lakások bérleti díja nagyon magas, ez a lakásárakra is igaz. Egy 45-50 négyzetméteres lakásért havonta legalább 500 eurót (125-130 ezer forintot) kell fizetni, a központban még többet. Barcelonaiak becslése szerint egy család havi jövedelmének közel 60 százaléka megy el a lakásbérlésre, ha nem sajátjukban laknak.
Az éttermek szintén drágábbak, legalább 10 eurót (2500-2600 forint) otthagynak a vendégek egy-egy alkalommal. Olcsó és gyors a közkedvelt Pans & Company nevű gyorsétteremlánc, ahol bocattákat, vagyis mindenfélével megrakott bagetteket lehet kapni.
|
Ha valaki a családjával költözik Barcelonába, fel kell készülnie egy-két kellemetlenségre. Kevés az óvoda, ezért nehéz helyet találni a gyerekeknek, és ha fel is veszik őket, viszonylag sokat kell fizetni érte. Az ebből keletkező feszültségek állandó közéleti viták alapjául szolgálnak.
Ennél kicsit jobb a helyzet az iskolákban, a helyek azonban itt is szűkösek, és bár felvételi nincs, pontrendszert alapján döntik el, ki kerülhet be. A tanulmányi eredményért, a lakóhely közelségéért, a család szociális helyzetéért kapnak pontokat a gyerekek. De azért is jár pont, ha valakinek oda járt a testvére. A hat évig tartó általános iskolát a négyéves Enseńanza secundaria obligatoria követi, ezek közel egyharmada magániskola. Katalóniában is ugyanaz a helyzet, mint nálunk: amiért fizetni kell, annak jobb a minősége. Vagyis a magán iskolákban általában magasabb színvonalon folyik az oktatás.
A középiskola elvégzése után kétéves, egyetemre felkészítő, úgynevezett Batxillerat iskolába kell járniuk a diákoknak. Az összes oktatási intézményben katalánul folyik az oktatás, még az egyetemeken is. Kivéve persze a spanyol irodalmat.
|
Barcelonában rengeteg szórakozási lehetőség van, a kulturális élményekre vágyóknak sem kell máshova utazniuk . A Miró és a Picasso múzeum mellett a Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC) múzeumban az állandó kiállítás mellett érdekes időszaki kiállításokat rendeznek.
A belvárosban szinte minden utcában találhatunk kávéházat, bárt vagy táncos szórakozóhelyet. A fiatal Dalí által tervezett Plaza Reial a barcelonaiak egyik kedvelt tere, ahol a pálmafák és az árkádok alá is ki lehet ülni a meleg estéken. Azokba a bárokba, ahol táncolni is lehet, általában belépőt kell venni (5 euró körül). Gyakran előfordul, hogy a lányoknak nem kell fizetniük.
A magyarok számára meglepő lehet, hogy a spanyolok éjjel egykor találkoznak, és kezdenek neki a szórakozásnak. Ennek csupán az az
oka, hogy a meleg idő miatt minden átlagos spanyol (és katalán) család este tíz körül kezd neki a vacsorához. A kényelmes tempóban elfogyasztott ételek után legkorábban éjjel egyre ér oda mindenki a találkozóra. Így azután reggel nyolcig, kilencig is eltart a mulatozás.