Élesen világít rá az Európai Unión belüli bérkülönbségekre az az adatsor, amelyet május végén hozott nyilvánosságra az uniós statisztikai hivatal. A kimutatás szerint 2018-ban a menedzseri munkakörben dolgozóknak fizették a legmagasabb órabért, bruttó 28,6 eurót, ami közel a háromszorosa volt a szakképzettséget nem igénylő foglalkozást végzőkének (9,7 euró). A rangsorban a második helyen a diplomások, majd a technikusok és asszisztensek következnek, 21 euró fölötti, illetve 18 euró körüli órabérrel.
Hazánkban bruttó 5,47 euró volt az órabér 2018-ban, miközben az uniós átlag kicsivel 15 euró fölött volt. Igaz, a tagállami átlagot igencsak felhúzta a dániai 29 és fél eurós órabér, amely messze a legtöbb az EU-n belül. De ha csak a visegrádi országokat nézzük, Magyarország akkor is majdnem egy euróval lemaradt Lengyelország mögött.
Érdemes egy pillantást vetni azokra az uniós országokra, amelyek a legnépszerűbbek a magyar vendégmunkások között.
Ausztriában egy kicsit alacsonyabb a menedzserek fizetése, a képesítés nélküli dolgozóké viszont fél euróval magasabb. Nagy a különbség a diplomások fizetése között is: Magyarországon az órabérük nem éri el a bruttó 8 eurót, Németországban viszont majdnem 30 euró, Ausztriában pedig 25.
A visegrádi országokat tekintve kicsit kiegyenlítettebb a mezőny, de Magyarország egyetlen példa kivételével mindenhol rosszabbul teljesít: egy magyar irodai dolgozó órabére 20 eurócenttel magasabb, mint egy lengyelé.
és míg egy cseh bolti eladó átlagban 5 eurós órabérrel számolhat, Magyarországon alig több mint három és féllel.