Gazdaság

Kongatják a vészharangot: túlhevülhetett a magyar gazdaság is

A magyar gazdaság korrigált növekedése a harmadik negyedévben meghaladta az előzetes becsléseket, és megerősítette a bruttó hazai termék 3,9 százalékos éves növekedését. A KSH szerint a növekedés fő motorja a magán szolgáltatási szektor volt, és meglepően erős élénkülést láthattunk az építőiparban is, amely éves viszonylatban 28 százalékkal nőtt. A szezonálisan kiigazított adatok szerint – és a naptári napok közötti különbségek korrigálása után – a növekedés elérte a 4,1 százalékot. Az Akcenta CZ elemzése szerint azonban a  gazdaság erőteljes fejlődése valós aggodalomra adhat okot. Konkrétabban a gazdaság túlhevülésére céloznak, amelyről már a közép-európai régió más gazdaságaival kapcsolatban is beszélnek.

Padlót fogott a forint

Az elmúlt napokban a forint növelte múlt heti veszteségeit az euróval szemben. Hétfőn 313,4 HUF/EUR árfolyam körüli szinten kapcsolódott be a kereskedelembe, majd csütörtök 15 óra körül az értéke 314,9 HUF/EUR árfolyam szintre gyengült. Ezzel a forint elérte közel egyéves mélypontját. A forint az amerikai dollárral szemben sem ért el sikereket, hiszen hét elején a 264,3 HUF/USD árfolyamszinten ingadozott, csütörtök délutánra pedig meghaladta a 267 HUF/USD árfolyammértéket. Jelenleg háromheti mélyponton folyik a kereskedés.

A monetáris politika szigorítása lehet a végső megoldás

A forint gyengülése – a gazdaság pozitív eredményei ellenére – az elmúlt hónapok alatt a szemünk előtt játszódott le. A következő hónapokban azonban arra számítanak, hogy megfordul a trend, és a gazdaság rendkívül erős állapota idővel ráveszi az MNB-t és a környező központi bankokat a laza monetáris politika visszaszorítására, és valamikor 2018 folyamán elkezdik szigorítani a monetáris kondíciókat. Ez kedvező lesz majd a forintra nézve is – véli a cég szakértője. A kérdés azonban az, hogyan alakul az infláció, mert az MNB mindenekelőtt ennek alapján dönt politikájának irányáról, illetve változásairól.

Kiemelt kép: Thinstock

Ajánlott videó

Olvasói sztorik