Gazdaság

Nyugdíjkorhatár-emelés ellen tüntetnek a belga katonák

Utcára vonultak a belga fegyveres erők tagjai kedden Brüsszelben, így tiltakozva a nyugdíjkorhatár tervezett emelése ellen. A belga főváros központjában rendezett – november 15-re, a Király Napjának ünnepnapjára – időzített tüntetés délben vette kezdetét, írta az MTI a Le Soir című napilap értesüléseire hivatkozva.

A demonstrációt meghirdető szakszervezetek emlékeztettek rá, hogy a külföldön állomásozó, illetve az ország határain belül jelenleg szolgálatot teljesítő katonák nem tudnak részt venni a tiltakozáson, ezért “mindössze” 6300 résztvevőre számítanak a fegyveres erők részéről, de más szervezetek is jelezték részvételüket, reményeik szerint így összesen nagyjából 10 ezren fognak felvonulni.

Hét évvel emelnék a korhatárt

A kormány tervei szerint 2030-ig fokozatosan hét évvel emelik meg a nyugdíjkorhatárt a katonák számára, valamint a gazdasági nehézségekre való tekintettel más, az eddigieknél kevésbé nagyvonalú szabályokat alkalmaznak majd a nyugdíjak összegének kiszámításakor.

A mostanihoz hasonló katonatüntetések meglehetősen ritkának számítanak Belgiumban, legutóbb 2002-ben volt példa ilyenre.

Nem tetszik a megszorítás a belgáknak

Az utóbbi években számos alkalommal tüntettek a kormány megszorító politikája ellen Belgiumban. A kabinet a következő öt évben 11 milliárd eurót akar megspórolni gazdasági és szociális reformjai révén, és egyebek között azt tervezi, hogy 2030-tól 65 évről 67 évre emeli a nyugdíjkorhatárt, valamint beszünteti a bérek és segélyek inflációhoz igazítását a gazdaság versenyképessége és a foglalkoztatottság növelése érdekében.

A bírálatok szerint a tervezett takarékossági intézkedések “aránytalanul súlyosan” érintik a munkavállalókat, a közszolgáltatásokon való spórolást pedig a társadalom egésze megsínyli.

70 év is lehet a korhatár

Mint korábban írtuk, Németországban pl. már 70 éves nyugdíjkorhatárról beszélnek.

Nálunk elegendő volt a 65 éves korhatár fokozatos bevezetése és a magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakítása (vagy inkább beszántása) ahhoz, hogy a 2030-as évek közepéig a nyugdíjrendszerünk egyensúlyba maradjon.

Utána viszont szétnyílik az olló a bevételek és a kiadások között, vagyis ránk is az az út vár, amit a németeknél már megpedzegetett a központi bank: korhatáremelés, vagy nyugdíjcsökkentés.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik