Magyar fél
Szijjártó a magyar-szlovén logisztikai és turisztikai témakörben megrendezett üzletemberfórumon kiemelte: Magyarország és Szlovénia közös érdeke az együttműködés előmozdítása, és sem politikai, sem diplomáciai akadálya nincs kapcsolataik fejlesztésének.
A tárcavezető közölte: Magyarország szomszédos országai között Szlovénia fontos helyen áll, a kétoldalú kereskedelemben évről évre látni a fejlődést, az elmúlt tíz évben a kétirányú kereskedelmi forgalom két és félszeresére nőtt.
Tovább kell erősíteni ezt az együttműködést, ezért Lendván irodát nyit a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt., az Eximbank pedig 270 millió eurós hitelkerettel segíti a magyar és szlovén vállalatok közötti kapcsolatépítést – tette hozzá. Elmondta, a szlovéniai Koper kikötője komoly szerepet tölt be a magyar külkereskedelemben, és Ausztria után a kikötő második legjelentősebb partnere Magyarország.
A miniszter arra is kitért, hogy fontos a határ menti régiókban a kis- és közepes vállalkozások együttműködésének segítése. További lényeges feladatnak nevezte a határátkelőhelyek számának növelését.
Szijjártó Péter ugyancsak fontos területként említette a két ország kapcsolatrendszerében az idegenforgalmat, és közölte, hogy nőtt az egymás országaiba látogató magyar és szlovén turisták száma. A két ország együttműködhet az ide látogató kínai turisták közvetítésében is – tette hozzá.
Szlovén fél
Karl Erjavec szlovén külügyminiszter hangsúlyozta: a magyar-szlovén együttműködésben hatalmas kihasználatlan lehetőségek vannak, amelyeket a kölcsönös előnyök érdekében ki kell aknázni. A diplomata elmondta: kiválóak a két ország kapcsolatai, és rendszeres köztük a párbeszéd.
A két ország területén élő kisebbségek segítik a kapcsolatok fejlődését, ahogyan az is, hogy közös a két ország kulturális háttere, mindketten Közép-Európa fontos részei. A szomszédság pedig olyan kincs, amelyet jól kihasználhatnak – fűzte hozzá.
Karl Erjavec is üdvözölte a folyamatosan növekvő kétoldalú kereskedelmi forgalmat, amelyet meglátása szerint még intenzívebbé lehetne tenni.
Az együttműködés alapja lehet a logisztika, a közlekedés és az idegenforgalom – mutatott rá. Mindezzel kapcsolatban közölte: Szlovénia korszerű közlekedési infrastruktúrát épített ki, és az idegenforgalom egyre nagyobb szerepet tölt be gazdaságában.