Gazdaság

A vasárnapi zárva tartás gazdag embereknek való

zárva (zárva)
zárva (zárva)

A szakértők szerint semmilyen gazdasági oka nincs a boltok bezárásának, és ma még senki nem tudja, pontosan milyen hatása lehet az intézkedésnek.

A Portfolio és az RICS által közösen, ötödik alkalommal megrendezett Valuation konferencia panelbeszélgetései során a meghívott nemzetközi vendégek és hazai előadók elsősorban a vasárnapi zárva tartás témakörére fókuszáltak. A jelenlévő szakértők nem tudták megindokolni, miért nem volt konzultáció a törvény kihirdetése előtt.

Egyetértettek abban, hogy semmilyen gazdasági oka nincs a boltok bezárásának, valamint abban is, hogy senki nem tudja, pontosan milyen hatása lehet az intézkedésnek. Abban is konszenzus alakult ki, hogy lehetetlen megmondani, ki jár jól az új szabályozással, nincs egyértelmű nyertes.

A szabályozás gátolja a tervezést

Külföldi szakértők kiemelték, hogy egy válság utáni környezetben fontos, hogy előre tervezhessünk, ezt viszont egy ilyen szabályozás nem teszi lehetővé. Az ingatlanszakma szereplői szerint mintegy 1-1,5 év múlva egyenlítődhet ki a vasárnap, mint kereskedési nap kiesése a forgalom szempontjából. Felvetődött azonban a kérdés, hogy olyan helyzetben van-e a magyar gazdaság, hogy megengedheti magának azt, hogy egy ilyen hosszú időszakon keresztül csökkenjenek az áfabevételek, növekedjen a munkanélküliség, illetve csökkenjen a kiskereskedelmi forgalom.

A vasárnapi zárva tartás várható hatásait nehéz megjósolni. Egyesek szerint a vásárlás egyre inkább szabadidős tevékenység, így a szabályozás árthat az impulzív vásárlásnak. Arra is számítani lehet, hogy az élelmiszer-áruházak erősebb online jelentétet alakítanak majd ki, illetve elképzelhető, hogy újra felvirágzik majd a belváros, illetve a kávézók, az éttermek és a családi vállalkozások is jól járnak a korlátozással.

Az RICS Franciaországból érkezett szakértője furcsállta, hogy náluk a magyarországival ellentétes irányban mozog a szabályozás változtatása. Azzal kapcsolatban pedig, hogy a szabályozást az életminőség javítási szándékával indokolják, azt mondta, “a vasárnapi zárva tartás gazdag embereknek való” – utalva az intézkedés várható negatív gazdasági következményeire.

Nem tudni, milyen hatása lehet

A konferencián részt vevő értékbecslők elmondták, hogy nagyon komoly tapasztalattal nem rendelkeznek a hatásokat illetően, minden ország esete más és más, mivel az adott nemzeti kultúrának nagyon-nagy szerep juthat ebben a tekintetben. Egyetértettek abban, hogy a szabályozás az ingatlanok értékére gyakorolt hatása még bizonytalan. A kereslet és kínálat a jogszabály miatti változása később derül ki, ráadásul a retail alpiacok eltérően reagálhatnak.

A jelenlegi piaci környezetben nagyon nehéz az értékbecslők dolga, egy-két hónapra vagy egy kicsit többre szükség lehet a szabályozás életbe lépése után, mire fel tudják mérni a tényleges piaci hatásokat. Kitértek arra, hogy az értékbecslés alapjának tekinthető Red Book és a nemzetközi sztenderdek egy jól működő piacra készültek, ahol megfelelő számú tranzakcióra kerül sor. Az évi egy-két tranzakció jóval nehezebb helyzetet teremt az értékbecslésben.

A konferencián a bérlők és a bérbeadók is elmondták véleményüket. A vasárnapi boltbezárás melletti kormányzati érvelés több hálózat szerint is kérdéses, mivel tapasztalataik szerint a dolgozók egy jelentős része kimondottan élt a vasárnapi munkavégzés lehetőségével a bérpótlék miatt. Van olyan kiskereskedelmi lánc, mely rövid távon 15-20%-os forgalom-visszaeséssel számol.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik