Gazdaság

Legközelebb már vághatnak a kamaton Matolcsyék

Elemzők szerint márciusban kamatcsökkentés jöhet. Három erős ok miatt.

A megkérdezett elemzők többsége az alapkamat szinten tartására számított, ám nem zárták ki annak a lehetőségét, hogy a márciusi ülésen már újabb kamatcsökkentés lehet. Ezt a várakozást erősíti számos kedvező magyar makrogazdasági adat, az Európai Központi Banknak (EKB) az euróövezet gazdaságát élénkítő új kötvényvásárlási programterve és az, hogy közel három hónapos csúcsra erősödött a forint.

Matolcsy György jegybankelnök február elején azt mondta, hogy a monetáris tanács a márciusi inflációs jelentés alapján dönt arról, hogy változatlanul hagyja-e az alapkamat szintjét vagy módosítja.

A forintnak jót tett

Erősödött a forint a jegybank piaci várakozásoknak megfelelő kamattartó döntésének bejelentésére. Az euró jegyzése a döntés bejelentésére 305,65 forintról 304,96 forintra csökkent tíz perc elteltével. Kora reggel a jegyzés 305,80 forinton állt.

A dollár árfolyama 269,70 forintról 269,22-re csökkent. Reggel még 269,94 forinton jegyezték a dollárt. A svájci frank jegyzése 284,20-ról 283,63 forintra, a japán jené pedig 2,2580 forintról 2,2532 forintra csökkent.

Tavasszal vághatnak a kamaton

Piaci elemzők arra számítanak, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a negyedéves inflációs jelentés ismeretében szánhatja el magát a monetáris lazításra. Az elemzők a döntéshez fűzött kommentárjaikban utaltak arra, hogy márciusban a negyedéves inflációs jelentés további dezinflációs trendet és deflációs kockázatot jelezhet előre.

A Nézőpont Intézet szerint a geopolitikai események eszkalálódása és a következő negyedév – európai uniós szintű – kedvezőtlen inflációs környezete további monetáris lazítást helyezhet kilátásba.

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere úgy véli, hogy feltehetően a márciusi inflációs jelentés alkalmával szánja rá magát a kamatcsökkentésre az MNB. Az Equilor is úgy véli, hogy az első kamatvágásra akár már a márciusi ülésen is sor kerülhet. Véleményünk szerint 1,6-1,9 százalékos minimumszinten állhat meg a jegybank és inkább több, kisebb csökkentésre, mint egyszeri nagyobb mérséklésre lehet felkészülni.

A szakértőket igazolta az MNB

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a márciusi Inflációs jelentés előrejelzésének ismeretében, a középtávú inflációs kilátások átfogó áttekintését követően értékeli a monetáris kondíciók esetleges további lazításának szükségességét – derül ki a testület kamatdöntő ülését követően kiadott keddi közleményéből.

A magyar gazdaságot kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás középtávon mérsékelt maradhat. A negatív kibocsátási rés a monetáris politika előrejelzési idejében fokozatosan záródik, így a reálgazdaság dezinflációs hatása mérséklődik – áll a közleményben.

Megjegyzik azt is, hogy az előző kamatdöntés óta további elmozdulás történt a decemberi Inflációs jelentés lazább monetáris politika felé mutató kockázati pályáinak irányába. Ugyanakkor a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján a testület megítélése szerint az alapkamat aktuális szintje még összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével. “Előrejelzéseink feltételeinek teljesülése mellett az inflációs cél elérése a tartósan laza monetáris kondíciók irányába mutat” – fogalmaznak a közleményben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik