Magyarország hét “jó tanácsot” kapott az Európai Uniótól a 2014-15-ös időszakra, melyek szinte teljes egészében megegyeznek az Európai Bizottság június elején közölt ajánlásaival – írja a Portfolio.hu.
Összefoglaltuk a kérések lényegét:
1. Brüsszel költségvetési kiigazítást vár el a magyar kormánytól és ha ez elmarad, akkor jövő tavasszal újraindulhat a túlzottdeficit-eljárás.
2. A pénzintézetekre kivetett adóterhek rendszerének átalakításával és csökkentésével ösztönözni kell a gazdaság „rendes” hitelezését. Ezen belül az elektronikus fizetési eszközök használatának elősegítése érdekében a pénzügyi tranzakciós illetéket is ki kellene igazítani.
3. Brüsszel szerint ki kellene vezetni a torzító hatású ágazati különadókat és általában is kiegyensúlyozottabb társaságiadó-rendszerre volna szükség. Csökkenteni kellene az alacsony jövedelmű munkavállalók adóterhét, javítani a környezetvédelmi adók hatékonyságát.
4. Aktív munkaerőpiaci intézkedéseket javasolnak, például mentorhálózatot fiataloknak, a segélyezési idő meghosszabbítását.
5. A szabályozási keret stabilizálásával fel kellene számolni a gátakat a piaci verseny útjából a szolgáltatói szektorban.
6. Az oktatásban nemzeti stratégia kell a korai iskolaelhagyás megelőzése érdekében.
7. Az áram- és gázpiacon felül kell vizsgálni az energiaárak szabályozását a befektetésösztönzés és a verseny szempontjából.