Gazdaság

Több multi tervez elbocsátásokat Magyarországon

munkanelkuliseg(210x140)(5).jpg (munkanélküliség)
munkanelkuliseg(210x140)(5).jpg (munkanélküliség)

A német-magyar iparkamara konjunktúrajelentése szerint a magyarországi gazdasági aktivitás 2013-ban is gyenge maradhat – írja a Napi Gazdaság.

A befektetők a magyarországi gazdasági helyzetet és üzleti környezetet valamivel jobbnak ítélik meg a tavalyinál, de még mindig a borúlátó válaszok vannak túlsúlyban – derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 2013-as konjunktúrajelentéséből. A Napi Gazdaság által idézett felmérés eredményei arra utalnak, hogy a gazdasági aktivitás 2013-ban is gyenge maradhat, ami tükröződik a beruházási és foglalkoztatási tervek visszafogottságában is, ráadásul regionális összehasonlításban is átlagon aluliak a hazai gazdasági helyzetre vonatkozó céges vélemények.

A befektetői hangulatindex javult, értéke a tavalyi -11-ről -5-re emelkedett. Ez megegyezik a 2010-es értékkel, de elmarad a 2011-es 19 ponttól, illetve jelentősen meghaladja a 2009-es -35 pontot. 2011-ben kissé túllőttek a cégek a célon a várakozásaikkal, amit tavaly csalódás követett – kommentálta az adatokat Dirk Wölfer, a kamara kommunikációs osztályvezetője, aki szerint a felmérés alapján az idén nulla körüli GDP-növekedés várható.


Német ipar Kecskeméten
Fotó: MTI / Ujvári Sándor

A térség más országaival összehasonlítva Magyarország többnyire csak átlagos eredményt tud felmutatni az üzleti környezetet jellemző tényezők terén, a beruházási és foglalkoztatási szándékok tekintetében pedig a sereghajtók közé tartozik. A lengyel a legvonzóbb beruházási környezet a régióban, Csehország, amely az eddigi hét felmérésben az első helyen szerepelt, a második helyre csúszott vissza. Magyarország a 10. helyre lépett a tavalyi 13.-ról, míg a korábbi években rendre az 5. és a 10. hely között végzett.

Magyarországon a vállalatok mintegy harmada a beruházások csökkentésére, negyede pedig növelésére készül. Utóbbiak között főként a 250 főnél többet foglalkoztató, magas exporthányadú feldolgozóipari cégeket találni. Az összességében gyenge beruházási kedv persze érezteti hatását a foglalkoztatáson is, 2010 óta először kerültek többségbe (22 százalék) az elbocsátást tervező cégek a bővítéssel számolókhoz (20 százalék) képest.

A munkavállalók képzettsége, termelékenysége és motivációja, valamint a beszállítói háttér idén is túlnyomóan jó minősítést kapott, ugyanakkor a munkajog rugalmasságának megítélése javult, a tavalyihoz képest a felére csökkent az elégedetlen vállalkozások aránya, így régiós összehasonlításban Magyarország a 4. helyre jött fel. A német és külföldi beruházók 73 százaléka ismét Magyarországot választaná befektetési célpontnak. Ez az arány valamivel jobb az elmúlt évben mért 71 százaléknál, a korábbi 79 százalékos átlagtól azonban elmarad, illetve a felmérések történetében a második legalacsonyabb értéket jelenti.

Bár kismértékben nőtt az elégedettség több, az üzleti környezetet jellemző tényezővel, továbbra is az elégedetlen válaszok dominálnak a gazdaságpolitika kiszámíthatósága, a jogbiztonság, az adórendszer, a közigazgatás, a közbeszerzések átláthatósága vagy a korrupció tekintetében. A kormány munkájának megítélése javult, 10 százalék tartja jónak, 34 százaléka kielégítőnek, 43 százalék pedig rossznak a kabinet teljesítményét – 2012-ben rendre 8, 16 és 58 százalék volt ez az arány – emlékeztet a Napi Gazdaság.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik