Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke a lap hétfői számában úgy vélekedett, ahhoz, hogy többen hazahozzák a külföldi számlákon tartott pénzeket, annak a biztos tudatára lenne szükség, hogy később sem lesz következménye annak, amit tettek.
A jogszabály az amnesztiát elméletileg kimondja ugyan, ám vannak benne zavaró mondatok is, ilyen, hogy az adóamnesztia nem vonatkozik a bűncselekményből származó pénzekre – mondta az adószakértő. Vadász Iván elmondta: ha egy magánszemélynek külföldi cégben van pénze, az önmagában nem bűncselekmény, de ha ebből a cégből osztalékot kap, amit a saját vagyonaként használ, és a személyi jövedelemadójában nem tünteti fel, az már az.
Korábban a Gyurcsány-kormány is próbálkozott az offshore cégek hazacsábításával, és Németországban is voltak erre kísérletek, ezek minden esetben a bizalomhiány miatt hiúsultak meg – mondta az adószakértő.
Vadász szerint a visszahozott 35 milliárd forintról nem lehet megállapítani, hogy sok vagy kevés, mert nem lehet tudni, mennyi ment ki. A sajtóban megjelent becslések szerinte túlzók. A brit The Guardian szerint Magyarországról 242 milliárd dollár, vagyis mintegy 56 ezer milliárd forint távozott szűk három évtized leforgása alatt