Belföld

Karácsony szerint „a fővárosi politika eljutott a mélybe”: a Tisza és a Fidesz bojkottjával határozatképtelenné vált a közgyűlés

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu

Karácsony Gergely szerint  „a fővárosi politika eljutott a mélybe”. A szerdai közgyűlésen a fővárosi önkormányzat működőképességének a megőrzése lett volna a tét, de a főpolgármester szerint a két legnagyobb fővárosi frakció, a Fidesz és a Tisza nem hajlandó elvégezni azt a munkát, amivel megbízták őket a budapestiek.

A budapesti túlélőcsomagról, a költségvetés módosításáról és a fővárosi hitelkeret emeléséről tárgyalt volna a fővárosi közgyűlés, ám

az egyaránt 10–10 fős Tisza- és Fidesz-frakció távolmaradása miatt határozatképtelenné vált a testület, hiányukban a napirendet sem tudták elfogadni.

A Vitézy Dávid vezette Podmaniczky Mozgalom, a DK, a Párbeszéd, valamint a Kétfarkú Kutya Párt frakciói jelen voltak, ám ők együttesen 13 képviselőt tesznek ki a 33 tagú testületben.

Karácsony szerint ideje, hogy a fővárosi frakciók felnőjenek a feladathoz, és meghozzák azokat a felelős döntéseket, hogy a kormánnyal való tárgyalásnak valódi eredménye legyen. „Győztes perek vannak mögöttünk, a győzelem kapujában állunk, és lábon lőjük magunkat” – mondta a főpolgármester, aki szerint az ülést bojkottáló húsz képviselőnek fontosabb az országos politika, mint a nemzet fővárosának szolgálata.

„Elég volt abból, hogy a Fidesz-frakció Szentkirályi Alexandrával az élen minden közgyűlésből balhét és színházat csinál” – indokolta a Tisza-frakció a döntését, amely azt várja Karácsonytól, hogy akadályozza meg, hogy a közgyűlési munka cirkusszá váljon, és július elejére hívjon össze rendkívüli közgyűlést. Az ügy előzménye, hogy a fideszesek minden előterjesztéshez beadtak egy olyan, a Pride-dal kapcsolatos módosítót, amely ellehetetlenítette volna, hogy az eseményt a főváros szervezze meg: vélhetően így akarták rákényszeríteni a tiszásokat, hogy szavazniuk kelljen a kérdésről.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője a Tisza távolmaradása után azt írta, csak akkor vesznek részt a közgyűlési munkában, ha a fővárosi önkormányzat nem szervezi meg a Pride-ot, és a város valódi problémáival foglalkozik.

„A fővárosi önkormányzatnak jövő hét keddtől nincs költségvetése” – mondta Karácsony, utalva arra, hogy tavaly decemberben egy politikai alku keretében a tiszások kérésére így fogadták el a büdzsét.

Karácsony közölte, hogy azokat a döntéseket, amelyeket a szervezési és működési szabályzat értelmében a főpolgármester egyedül is meg tud hozni, azt meghozza, de hétfőn rendkívüli közgyűlésen több előterjesztésnek is át kell mennie. Karácsony reméli, hogy aznap a képviselők tiszteletüket teszik a közgyűlésben.

A vészforgatókönyvről is tárgyaltak volna

Baranyi Krisztina, Vitézy Dávid és Karácsony közös javaslata leállítaná a budapesti közösségi közlekedést augusztus 20-án délután, ha a kormány nem pótolja a fővárosból elvont forrásokat. A főpolgármester nem, de a két fővárosi politikus azt is szeretné elérni, hogy amennyiben a főváros fizetőképessége veszélybe kerül és vészforgatókönyvet kell alkalmaznia, akkor Budapest elsőként a MOL és az MVM számlán alapuló követeléseit sorolja hátrébb fizetési kötelezettségei teljesítésének sorrendjében. A ferencvárosi polgármester, aki a közgyűlés Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottságának elnöke is, korábban lapunknak azt mondta, hogy keményebb eszközöket kell használni.

A Magyar Államkincstár májusban több mint 10 milliárd forintot emelt le nagyrészt a főváros számlájáról a be nem fizetett szolidaritási hozzájárulás miatt, noha a főváros pár nappal korábban bejelentette, hogy jogvédelmet kér. A főváros ezt a múlt héten meg is kapta a Magyar Államkincstár inkasszójával szemben, így visszakapta a pénzt.

A főváros pénzügyi helyzete ennek ellenére nem megoldott: a jogvédelem csupán négy hónapra szól, így augusztus végéig jutott levegőhöz a városvezetés.

Emellett a folyószámla-hitelkeret 20 milliárdos emeléséről is dönteni kellett volna: a keretet 80 milliárd forintra emelnék, amivel fenntartható lenne a fővárosi önkormányzat és cégeinek fizetőképessége a nyár végéig. Értékesítenék a két fővárosi közlekedési cég – a BKK és a BKV – 65 milliárd forint értékű követelését is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik