Gazdaság

Aggasztó a magyar gazdaságpolitika “szeszélyessége”

Soha nem jön jól a hitelképesség leminősítése, ám Magyarország esetében a soros EU-elnökség miatt az időzítés különösen rossz volt - számol be a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap szerint a Moody’s bizonyos mértékig csak a többiek után futott, ugyanis van olyan hitelminősítő, amelyiknél Magyarország már a “BBB mínusz” (a Moody’s osztályzati módszertanában a most megadott “Baa3”-nak megfelelő) osztályzati szinten volt.

Mivel azonban Európa gazdaságai “költségvetési mikroszkóp” alatt vannak, a lépés tükrözi a növekvő aggodalmakat is Magyarország gazdaságpolitikai döntéshozatalának “szeszélyes természetével” kapcsolatban. Budapestnek ezeket az aggodalmakat teljes mértékben kezelnie kell – írta a szerdai Financial Times.

A szerkesztőségi kommentárrovatban megjelent írás szerint a Fidesz áprilisban azzal az ígérettel került hatalomra, hogy növekedéssel, semmint megszorításokkal vezeti ki a gazdaságot a bajból. A Financial Times szerint azonban a terv előmozdítását célzó gazdaságpolitika “nem bizonyult meggyőzőnek”.

A program központi eleme a jövedelmi és a társasági adók csökkentése. Mivel azonban az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem járul hozzá, hogy Magyarország ezeket az adócsökkentéseket magasabb államháztartási hiányokkal finanszírozza, a kormány a bankokra és a közszolgáltató cégekre kirótt profitadók módszeréhez folyamodott, és “állami ellenőrzés alá helyezte” az ország magánnyugdíj-alapjait.

Az egyszeri intézkedések és a “a könyvelési alkímia” elősegítheti Magyarország rövid távú deficitcéljainak teljesítését. Az ország strukturális problémáit azonban semmiféle módon nem kezelik – áll a Financial Times szerdai kommentárjában.

Mindezek mellett a kormány “megfosztotta méregfogától” a Költségvetési Tanácsot is, és korlátozta az Alkotmánybíróság ítélkezési jogát költségvetési kérdésekben. Az eredmény a független költségvetési felügyelet hiánya. Nem csoda, hogy a befektetők idegesek – írta a londoni gazdasági napilap.

A Financial Times szerint Budapestnek – ahelyett, hogy “a bírálókra szájkosarat húzna” – az ország számára égetően szükséges strukturális reformokat kellene “áthajtania”. A profitadók sem tudják örökké elfedni azt a tényt, hogy a közszférát meg kell nyirbálni, a nyugdíjkorhatárt emelni kell, és növelni kell a foglalkoztatási rátát is.

Magyarországot minden arra ösztönzi, hogy kezelje ezeket a problémákat. A háztartások adósságállományának több mint a fele devizaalapú, és ha az “ad hoc” gazdaságpolitikai döntéshozatal még tovább gyengíti a forintot, “az elgyötört fogyasztók” lassítani, és nem serkenteni fogják a magyar gazdaságot – áll a Financial Times szerdai írásában.

A lap szerint a politikai és a gazdasági gyengeségek alááshatják a magyar EU-elnökségi időszakot. Hasonló sorsra jutott a cseh elnökség 2009-ben. A Lisszaboni Szerződés elfogadásával a soros elnökségi rendszernek ma már kisebb a súlya, mint korábban volt. Európa azonban aligha engedhet meg magának egy “szeszélyes vezetőt” – fejeződik be a Financial Times szerdai szerkesztőségi kommentárja.

AJÁNLOTT LINKEK:

“Őrület, ami most Magyarországon történik”

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik