Gazdaság

Jobban élünk, mint jövőre

Jövőre a bérek megőrzik reálértéküket, a magánfogyasztás pedig 0,3 százalékkal nő a jövő évi büdzséterv sarokszámai szerint. A FigyelőNet másként számol.

A kormány a keresetek reálértékének megőrzése érdekében január 1-jétől 4-5 százalékos bruttó bérnövekedésre tesz javaslatot, ami reálértékben megfelel a 3,9 százalékos inflációnak – jelentette be a távirati iroda tudósítása szerint Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. A politikus szerint amennyiben a gazdasági helyzet javul, félévkor újra lehet tárgyalni a bérjavaslatot.

A 4-5 százalékos bruttó béremelés nyomán a kabinet arra számít, hogy a lakossági fogyasztás 0,3 százalékkal bővülhet.

Az FN másként számol

Lapunk számításai szerint ha az intervallum felső végpontjával, ötszázalékos emeléssel számolunk, a nettó béremelkedés akkor is csak 3,74 százalékos egy jelenleg bruttó 110 ezer forintot keresőnél. Még inkább kellemetlenül érezheti magát, aki az emeléssel szja-sávhatárt ugrik: a jelenleg évi 1 700 ezer forintot kereső az ötszázalékos emelés után 2,7 százalékkal többet kap a zsebébe. Az emelkedés valójában mindkét esetben reálbér-csökkenést jelent 3,9 százalékos infláció mellett.

A svájci indexálás nyomán, ha a nettó bérindex nem követi az inflációt, a nyugdíjak sem fogják. Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szerint a nyugdíjak várható mérsékelt növekedése is túlzottnak tekinthető.

A munkavállalói oldal nem engedett abból, hogy a reálbér-növekedést, illetve 80 ezer forintos minimálbért kíván elérni jövőre – mondta a FigyelőNetnek Hernádvölgyi Andrea, az MSZOSZ alelnöke. Bár a 2007. év reálbér-csökkenés miatt korábban nagymértékű és érezhető reálbér-növekedést javasoltak, a válságra való tekintettel azonban már kisebb mértékű reálbér-emelkedést is elfogadhatónak tartanak – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik