Gazdaság

Gyengült a forint

Mozgalmas kereskedésben jelentősen gyengült a forint kedden.

A budapesti bankközi devizapiacon kedden délután fél ötre az euró jegyzése 232,50/60 forintra emelkedett a hétfői 230,30/35 forintról, legmagasabb napi jegyzése 233,20/30 forinton volt.

Megfordult a hangulat

A kereskedők szerint a nemzetközi piacokon a kockázat vállaló hajlandóság csökkenése miatt érzékelhetően csökkent délelőtt a feltörekvő devizák mindegyike, délután azonban a zloty és a cseh korona esetében megfordult a tendencia. A forint erőteljesebb gyengülését azzal magyarázták a kereskedők, hogy az elmúlt napokban, hetekben az átlagot meghaladó volt a forint erősödése. “Megrázták a fát” – fogalmaztak a kereskedők.

Egyes vélekedések szerint a Mol közelgő osztalékfizetése is hozzájárulhatott a gyengüléshez, mert a cég zömében külföldi részvényesei az osztalékot valószínűleg euróra kívánják majd konvertálni.

Nőttek a kamatok

A forint gyengült a dollárral szemben is, de nem annyira, mint az euróval szemben. A különbséget az magyarázza, hogy az euró/dollár árfolyam napközben átlépte az 1,6-os küszöböt, jelenleg 1,5951-en áll. Az amerikai deviza kedden 145,50/60 forintot ért, hétfői értéke 144,60/70 forint volt.

A bankközi forintpiacon az árfolyam alakulásával párhuzamosan emelkedtek a kamatok, a hozamok 7-8 bázisponttal kerültek magasabbra; a három hónapos kamat jelenleg 8,55 százalék, a 12 hónapos pedig 8,70 százalék.

Hasonló irányú, de sokkal erőteljesebb elmozdulás történt az állampapírok másodpiacán, a 3 és 5 éves hozamok a keddi kereskedésben 13-15 bázisponttal emelkedtek, 9,15 és 8,30 százalékra.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik