Gazdaság

Felhők a változó klímában

Számos jele van már a globális felmelegedésnek, amelyek közül a Föld felszínén észlelhetők - például az aszályok és extrém időjárási jelenségek - alighanem csupán a bekövetkezett változások legkönnyebben azonosítható hányadát teszik ki.

Valószínű azonban, hogy bolygónk légkörében hasonló nagyságrendű módosulások zajlanak. Ezek egyike lehet az úgynevezett világító éjjeli felhők számának gyarapodása az égbolton. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szakemberei szerint e képződmények elszaporodása egyértelműen a globális klímaváltozás következménye.


Felhők a változó klímában 1

A meteorológusok ma úgy vélik, hogy a világító éjjeli felhők az 1800-as években, tehát az ipari forradalom kezdete körüli időkben jelentek meg, korábban egyszerűen nem, vagy alig létezhettek. E kékes fénnyel világító fellegek érdekessége, hogy nem befolyásolják az időjárást. Jégkristályból állnak, 30-80 kilométer magasan vannak, és túl vékonyak ahhoz, hogy nappali fénynél észrevehetők legyenek. Naplemente után azonban, amikor az égbolt elsötétül, a horizont alatt lévő Nap fénye megvilágítja ezeket, és a felhőket alkotó jégkristályok visszaverik a fényt.

E képződmények normális esetben a sarkvidékeken gyakoriak, újabban azonban egyre többször láthatók a pólusoktól távol – így Magyarországon is. Az AIM nevű NASA-műhold segítségével végzett mérések is igazolják a földi megfigyeléseket: valóban több a világító felhő. Sőt, ez az utóbbi 27 év efféle felhők előfordulására vonatkozó adatbázisának vizsgálatából is kiderül. A jelenség oka a kutatók szerint az, hogy az üvegházhatás fokozódásával az alsóbb légrétegekben felhalmozódó szén-dioxid leszigeteli a Földet. Az atmoszféra magasabb régiói így hidegebbek, vagyis intenzívebb a jégkristály-képződés, miáltal több a világító felhő is. A kutatók most a felső légréteg lehűlésének hosszú távú következményeit vizsgálják.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik