Svájci tudósok azonban most óriási naperőműveket építtetnének fel a tengeren. Az általuk napszigetnek nevezett úszó létesítmények szerintük a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló erőművekhez hasonló áron termelnének villamos energiát – különösen a déli, napsütötte országokban.
A neuchâteli székhelyű kutatóintézet, a Centre Suisse d’Electronique et de Microtechnique (CSEM) elképzelése szerint az 5 kilométer átmérőjű mesterséges szigeteken termoelektromos, azaz a Nap melegítő hatását kihasználó technikával érdemes áramot termelni. Ehhez megfelelő fényvisszaverő tükröket terveztek, amelyek egy síkba sugározzák az általuk összegyűjtött hőt. Ebben a síkban rendkívül könnyen melegedő fémből készült vezetékrendszer fut, amelyben víz áramlik; ez gőzzé alakulva hagyományos turbinákat hajt meg, amelyek villamos áramot állítanak elő.
A svájci fejlesztők érve a futurisztikus megoldás mellett az, hogy a tengerre települve olcsóbban juthatnak a szükséges méretű területhez, ráadásul a megtermelt áram egy része a tengervíz sótalanítására, így ivóvíz gyártására is használható, ami még kifizetődőbbé teszi a projektet. A vízben lebegve a sziget mindig a napsütés szempontjából legelőnyösebb helyzetbe foroghat, és a termoelektromos megoldásnak köszönhetően a megtermelt áram tárolható is, például hidrogéngáz formájában.
Hogy tesztelje a technológiát, a svájci intézet az Egyesült Arab Emírségek kormányával együttműködve az arab ország sivatagában építi fel a sziget száz méter átmérőjű prototípusát. Ezt óriási medencében helyezik majd el, amely a tengert modellezné. Az 5 millió dollárba kerülő építmény 2008-ra készül el, és ha a projektet sikeresnek ítélik, az első igazi úszó napsziget felállításába is belefognak.