Gazdaság

Adalékok bűvöletében

Tökéletes élelmiszer-biztonság nincs, de - miként azt a guargumi-ügy is mutatja - az uniós ellenőrző rendszer képes hatékonyan működni.

Indiából származó, dioxinnal szennyezett adalékanyag-szállítmány borzolja a kedélyeket szerte Európában. Az E412-es kódnéven ismert guargumi széles körben használt élelmiszer-adalék, amely a péksüteményekben ugyanúgy megtalálható, mint egyes szószokban, lekvárokban, gyümölcskészítményekben vagy éppen joghurtokban – és a sort még hosszan lehetne folytatni. Önmagában az adalékkal nem is volt baj, annál inkább a dioxin-tartalommal, hiszen ez a vegyület már kis mennyiségben is nagyon mérgező. Elég csak Viktor Juscsenko ukrán elnökre gondolni, akit a 2004-es választási kampányban éppen dioxinnal próbáltak megmérgezni, s e kis híján végzetes merényletnek máig az arcán viseli a nyomait.

Tippek tudatos vásárlóknak

● Mindig olvassuk el a termékek összetevőit
● Érdemes tájékozódni az E-számokról (jó tudni például, hogy a 200 és 385 közötti E-jelölésű anyagoknak a legvitatottabb a hatásuk)
● Célszerű kevésbé feldolgozott élelmiszert vásárolnunk, mert minél több feldolgozási fázison megy keresztül, annál nagyobb a hibalehetőség
● Jó tudni, hogy az összetevők listáján az adalékok csökkenő mennyiségi sorrendben szerepelnek

VIZSGÁLATOK. Magyarországon lapzártánkig 343 cég jelezte, hogy Indiából – vagy ismeretlen forrásból – származó guar-gumit használt a terméke előállításakor, s e körből 17 vállalkozás 57 mintája érkezett meg az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatósághoz vizsgálatra. Az első jelentkezők között olyan társaságok voltak, mint a Danone, a Nestlé és a Fornetti. A hét elejéig bevizsgált élelmiszerek között a hatóságok közlése szerint nem találtak dioxinnal szennyezettet. Ezzel szemben a német Natumi cég nálunk is árusított Sojadrink Schoko elnevezésű biotermékét már ki is vonta a forgalomból, mivel a jövő januárban lejáró szavatosságú, egyliteres szójaital előállításához a vállalat – saját bevallása szerint – használt valamennyit a szennyezett indiai guar-gumiból.

A számtalan országot érintő guargumi-botrány ismét ráirányította a figyelmet az ipari méterű élelmiszertermelés veszélyeire, leginkább pedig a fejlődő országokból érkező áruk minőségellenőrzésének szükségességére. „Képtelenség lenne minden szállítmányt megállítani, és addig nem engedni tovább, míg az árut minden tekintetben át nem vizsgálják, gondoljunk csak a romlandó élelmiszerekre” – avat be a rendszer buktatóiba Gazdag Rita, a Fair Világ Méltányos Kereskedelem Szövetség alelnöke. Mint hozzáteszi, azért fokozottan kockázatosak egyes fejlődő országokból érkező áruk, mert azokban a térségekben lazábban szövött a hatósági ellenőrzések hálója, nagyobb a korrupció, így még a hivatalos úton hozzánk érkező termékekkel szemben sem árt gyanakodni. Erre a problémára pedig – legalábbis egyelőre – nem találtak jobb megoldást, mint a szúrópróbaszerű, de azért rendszeres ellenőrzéseket. Következésképpen nem árt, ha a fogyasztó is él a gyanúperrel, és a saját eszközeivel megpróbál megbizonyosodni arról, hogy alkalmasint nem ártalmas-e az egészségére, amit megeszik.

Az elhíresült guar-gumi dioxin-vizsgálatát például semmilyen szabály nem írja elő, azt csak „véletlenül” vizsgálták meg célirányosan a dioxinra, miután – eredetileg Svájcban – felmerült a szennyezettség gyanúja. Szerencsére a nagyobb gyártók az alapanyagok szúrópróbaszerű vizsgálatát maguk is sok esetben elvégzik, hiszen elsődlegesen az ő felelősségük, hogy a gyárkapun kikerülő termékek tartalmaznak-e egészségre ártalmas anyagokat. Szerencse, mert Magyarországon a számos szűrési pont és a szigorú szabályok ellenére az élelmiszer-biztonsági rendszer ma még messze nem tökéletes. Ennek oka, hogy szinte követhetetlenül megnőtt a forgalomban lévő élelmiszerfélék száma. Szakértők jelenleg 50 ezerre becsülik a hazánkban kapható élelmiszertermék-fajták számát. Márpedig ez hatalmas ugrás a másfél-két évtizeddel ezelőtti alig 5 ezerhez képest, azaz érthető, hogy ma a hatósági vizsgálatok nehezebben fogják át a teljes termékskálát.

Azért van jó hír is. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal élelmiszer-mérgezések megelőzésére létrejött riasztási rendszere például – mint arra Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) vezető élelmiszer-szakértője a Figyelőnek nyilatkozva rámutatott – a guargumi-ügyben jól vizsgázott: a dioxinos adalékanyag hírére a tagállamok kellően határozott fellépéssel reagáltak. Talán azért is, mert a fogyasztók nyilvánvalóan éppen az ilyen jellegű mérgezésekkel szemben a legkiszolgáltatottabbak, hiszen az összetevők között a sokadik helyen feltüntetett E412-re, illetve annak potenciális dioxin-szennyezettségére sem a késztermék megvásárlásának a helyszíne, sem az egyéb termékösszetevők nem utalnak.

KOCKÁZATCSÖKKENTÉS. Némi odafigyeléssel mindazonáltal számottevően mérsékelhető az általános kockázat. Nem ajánlatos például olyan élelmiszert vásárolni – figyelmeztet Dömölki Lívia -, amely már több mint hatféle adalékanyagot tartalmaz. Igaz, a jelölések sem mindig segítenek, hiszen az átlagos fogyasztó az üzletben sem az E-szám, sem az adott vegyület neve alapján nem nagyon tud eligazodni a termék veszélyességét illetően, márpedig az árucímkén nyilván csak ezeket kötelező feltüntetni. Ráadásul az OFE szakértője szerint az olvashatóságot is szabályozni kellene, hiszen nagyon sok csomagoláson szinte kiböngészhetetlenül apró betűkkel vannak kiírva az összetevők. „Általában jobban járunk, ha magyar terméket vásárolunk, vagy legalább az unióból érkezőt, ahol az adalékanyagok rendszere és jelölése ugyanaz” – teszi hozzá Ujhelyi Katalin, a Tudatos Vásárlók Egyesülete munkatársa.


Adalékok bűvöletében 1

Út a termelőtől az ebédlőasztalig

Az Európai Unió élelmiszer-biztonsága három pilléren, a nyomon követhetőségen, a termékfelelősségen és a kockázatbecslésen alapszik. E tényezők egymással összhangban alkotják azt a védőhálót, amely – a termőföldtől a fogyasztóig – figyelemmel kíséri és dokumentálja az élelmiszerek útját, illetve rögzíti az egyes érintett szereplők felelősségét, kötelezettségét. Példánkban egy brazíliai fagyasztott csirke útját modelleztük a származási országtól egy magyar ebédlőasztalig.

Adalékok bűvöletében 2

Adalékok bűvöletében 3

Adalékok bűvöletében 4Termelés, exportálás: Sao Paolo, Brazília
Rizikófaktorok: Eltérő helyi szabványok és gyártástechnika, környezeti hatások.
Védelem: Állategészségügyi vizsgálatok, szállítói szerződés (benne rögzítve az összetétel, a minőségi, mennyiségi paraméterek, a szabványtól, az elvárható jellemzőktől való eltérés), hűtőlánc.
Ajánlatos: A megrendelőnek érdemes meglátogatni a szállítót, ellenőrizni, felmérni az ottani gyártási, környezeti hatásokat élelmiszer-biztonsági szempontból.

Beérkezés az EU-ba: Hamburg, Németország
Rizikófaktorok: Nem uniós szabvány szerinti termék, fertőzések, szennyezések.
Védelem: A határon állatorvos ellenőrzi az okmányokat, azok hitelességét, továbbá mintát vesz a szállítmányból. Gyanú esetén értesíti a brüsszeli állategészségügyi hatóságot, amely átveszi az ügyet. Ha a gyanú beigazolódik, visszafordítják, illetve adott esetben megsemmisítik a szállítmányt, továbbá értesítik a tagországok nemzeti élelmiszer-biztonsági hivatalát, vagy nemzetközi riasztást rendelnek el.
Ajánlatos: Ellenőrizni, hogy uniós szabvány szerinti-e a tanúsítvány.

Beérkezés a célországba: Budapest, Magyarország
Rizikófaktorok: Raktározási hibák, túltartás, hűtőlánc megszakadása, szennyeződés. A gyártó nem dokumentálja sorozatszámonként a gyártás során használt anyagokat és munkafolyamatokat, megszakad a nyomon követhetőség, lehetetlenné válik a termék esetleges visszahívása. Nem tünteti fel az összetevőket, adalékokat.
Védelem: A telephelyére eljutott szállítmányért immár a megrendelő vállalja a felelősséget. A raktározás és feldolgozás körülményeit a hatóságok szúrópróbaszerű ellenőrzik.
Ajánlatos: Minőségbiztosítási rendszereket üzemeltetni az egyes telephelyeken. A „garantált minőség” jelölés azt jelenti, hogy az adott vállalat önként és folyamatosan bevizsgáltatja a termékét.

Beérkezés az üzletbe:
Rizikófaktorok: A raktározás, árumozgatás során fellépő szennyezések, például állati ürülék, vizelet, az előírtnál magasabb hőmérsékleten tárolás, lejárt szavatosságú termék forgalomba hozatala.
Védelem: Hatósági ellenőrzések szúrópróbaszerűen.
Ajánlatos: Minőségbiztosítási rendszerek alkalmazása, „garantált minőség” jelölés.

Adalékok bűvöletében 2

Adalékok bűvöletében 3

Adalékok bűvöletében 4Fogyasztás:
Rizikófaktorok: Lejárat utáni felhasználás, nem megfelelő hűtés, tárolási, elkészítési hibák.
Védelem: Hatósági védelem nincs.
Ajánlatos: A fogyasztó tartsa be a felhasználási javaslatot és az előírt tárolási hőmérsékletet. Segít a tudatos háztartásvezetés.
Adalékok bűvöletében 1

Adalékok bűvöletében 4

Ajánlott videó

Olvasói sztorik