A német szellem mindig a legszebb arcát mutatja, ha keveredik a széleken a latin végek lakóival és szellemével. Így vonzó Dél-Tirolban is, a rózsaszín csipkéjű Dolomitok medencéjében, ahol a névadó Tramin városka fekszik. Elzarándokoltam egyszer ide: ősi kőfalu, még gótikus emeletes ház is van, ott kéne élni.
Nálunk is a végeken készül az egyik legszebb magyar tramini, melyet elzászi borászok is kóstoltak és lehidaltak tőle. Hármas határra és folyók találkozására néznek a párás muravidéki szőlőhegyek: a horvát-szlovén-magyar végek találkozása ez, álmos és szeretnivaló világvége.
Borunk világos aranysárga, gyönyörű érett illatában mézes, töppedt szőlős jegyek az aszúsodás fényeivel. Kerek, igen telt bor, selymes, szinte olajos faktúrával, nem gejl édességgel, kellő és kellemes savakkal. Utóillatában a tramini rózsája dereng fel, utóízében érintésnyi kesernye. Igazi finomság ez a bor.
Bussay doki egyenletesen, évek óta készíti koncentrált, kiegyensúlyozott, illatos fehérborait kézműves borászatában, és egy remek pofa. Derűs, jóindulatú, tehetséges ember ott a végeken, gyógyítgatja a betegeit az elöregedő kis muraközi falvakban (akkorák, mint egy kalap, szokta mondani a doki), ritkítgatja a vaddisznókat, meseszép tájon él. Szőleje 10 hektár, 5 termő, déli kitettségű agyagos-kavicsos dombok, semmi extra pincetechnika, hagyományos ászkolás a kis pincében, 20 ezer palack kibocsátás. Olyas stílus, mint a somlói Györgykovács Imréé vagy Németh Attiláé: koncentrált, elegáns illatú, szép savtérképű, harmonikus struktúrájú fehérborok, a régi magyar bor tiszta ideáltípusai.
Tramini 2003, Bussay László
. Sav 6,5 g/l • Extrakt 38 g/l • Maradékcukor 65 g/l •A traminit kínai konyhához szokták ajánlani. Édes karakterű huai-jangi konyhai fogásokhoz, lágy nemespenészes (Neufchatel) sajthoz, kéksajthoz, nem túl édes édességekhez jól társítható ez az érzéki, teltidomú bor. • 5700 forint