Gazdaság

Garamvári Vencel

Nincsenek megalomán tervei, már pár százezer palackkal is elégedett lenne a minőségi Chateau Vincent pezsgőt előállító Garamvári Szőlőbirtok Vinárium Rt. ügyvezető igazgatója.

– Közel még a szilveszter, de esetleg tudja már, hogy száz üveg itthon elfogyasztott pezsgőből hány Chateau Vincent pukkant az óév és az újév fordulóján?


Garamvári Vencel 1

– Általánosságban tudok számokkal szolgálni: Magyarország éves pezsgőfogyasztása körülbelül 25 millió palack, a mi piaci részesedésünk 0,5 százalék alatti. Hadd tegyem hozzá, a pezsgőink bevezetés alatt állnak. Gyártásukat pár éve kezdtük, eddig a műszaki feltételek megteremtésére koncentráltunk, most erősítünk marketingben. Piaci részesedésünket egy éven belül szeretném ugyan megduplázni, de a 2005-ös számokkal sem vagyok elégedetlen. Pláne, hogy a tradicionális pezsgőgyártást képviseljük Magyarországon. Ez pedig azt jelenti, hogy üzemünkben az erjesztés, az érlelés és a forgalomba hozatal is a champagne-i technológia szabályai szerint, ugyanabban a palackban történik.

– Árulja el, a tradicionális pezsgőgyártás utolsó bástyáinak egyik védelmezőjeként nem nyomasztja-e a Henkell dominanciája a hazai piacon?

– Nem igazán. Mi ugyanis egyedi ízvilág megteremtésével próbálunk fogyasztókat szerezni külföldön és belföldön egyaránt. Nincsenek olyan megalomán terveim, hogy millió szám palackozzak pezsgőt. Magam a pár száz ezres volumennel is elégedett lennék.

– Ez világos, de lehet, hogy pont ez a mennyiség hiányzik a Henkellnek. Önnek még nem tett felvásárlási ajánlatot a multinacionális cég?

– Cégfelvásárlásra nem kaptam ajánlatot, igaz, a privatizáció után a Henkell csábított vissza a Törleyhez, amelynek tíz évig voltam az igazgatója, de nem vágytam a nagyüzembe.

– Pláne most, hogy már bortermeléssel és forgalmazással is foglalkozik. A pezsgősszakma is fuldoklik az olcsó importtól?

– Nem is kevéssé. Decemberben, amikor hatszor többet lehet értékesíteni, mint egy átlagos hónapban, az egységes uniós piac nekünk sem tesz jót. Ömlik a hipermarketekbe az olcsó, tartályban erjesztett, túlcukrozott olasz vagy német tankpezsgő, amelyből már 229 forintért is hozzá lehet jutni egy-egy üveghez. Mi ezekkel szemben a minőséggel védekezünk, hátha igény lesz majd erre is.

– Olykor az élelmiszergyártók is többet adhatnának erre. Karácsonykor ürülék jelenlétére utaló baktériumokat találtak szaloncukrokban. Nyugtasson meg, hogy a pezsgőkben legfeljebb üledék fordulhat elő!

64 éves, nős, egy gyermek apja
Végzettsége: borász (Kertészeti Egyetem)
Kedvencek
Könyv: Irwin Shaw: Oroszlánkölykök
Film: Nagy kékség
Zene: Illés
Pezsgő: Perrier Jouët
Hobbi: úszás, vitorlázás

– Ami lehet például borkő vagy élesztőkiválás, de előfordulhat illat vagy ízbeli különbség is a palackok között. Ugyancsak gondot jelenthet a szénsavhiány, szóval akadhat hiba a mi területünkön is. Ilyenkor a kívánatos magatartásnak azt gondolnám, amit az autógyártók is tesznek, ha hibáznak: visszahívják javításra a terméket. A kocsim nemrég a modell ablakmosó rendszerének hibája miatt vált hasonló akció tárgyává.

– Előfordulhat, hogy a gázüzemű autókra is rájár a rúd, most, hogy az orosz-ukrán mosolyszünet miatt a Mol is felszólította nagyfogyasztóit: lesznek szívesek gáz helyett olajat használni. Ön otthon takarékra tekerte a fűtést?

– Még nem, de megeshet ez is. Az üggyel kapcsolatban pedig azt gondolom, Oroszország újra hatalmi pozícióra törekszik, amihez a saját energiafegyverét használja. A hatalmi harc vége nem látható. Az pedig külön fejtörés számomra is, hogy a csőhálózatról hogyan lehet – ha lehet egyáltalán – egyes országokat leválasztani.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik