– Elnöknek választotta meg Önt a napokban a kontinensünk közületi bankjait tömörítő szövetség, a European Association of Public Banks (EAPB). „Kit” tisztelhetünk ebben a szervezetben?
– A szövetség öt éve alakult, jelenleg közel 100, állami tulajdonú pénzintézetet a tagja, ezek összesített mérlegfőösszege meghaladja a 3 ezer milliárd eurót. A szövetség fő célja, hogy a döntően fejlesztési banki státusban lévő hitelintézeteket összefogja, s az érdekeiket hatékonyabban, nagyobb lobbierővel képviselje az Európai Parlamenttel és az Európai Bizottsággal szemben. Az MFB három éve csatlakozott a szervezethez.
– A posztot rotációs rendszerben töltik be, az elnöki megbízás két évre szól. Kormányváltás esetén előfordulhat, hogy más fejezi be ezt a mandátumot?
– Ez a megbízatás sosem pozíciónak, hanem személynek szól.
– Az MFB körül a korábbi évekhez képest nagy a politikai szélcsend. Nem tart attól, hogy a kampány alatt ismét megtalálják majd a bankot?
– A külföldi elismerések is azt bizonyítják, hogy sikerült egy valóban piaci alapon működő pénzintézetet létrehoznunk. Az MFB kimagaslóan kedvező kondíciókkal tud forrást szerezni a nemzetközi pénzpiacokon. A finanszírozott projektek megoszlása pedig azt mutatja, hogy a bank az üzleti tervek alapján, politikasemlegesen dönt a hiteleinek kihelyezéséről. Az államot arra „használjuk fel”, hogy az alapcélt – a kis- és középvállalkozások minél kedvezőbb forráshoz juttatását – biztosítsuk, erre jó példa a hiteleinkhez kapcsolt árfolyam-garancia. A tulajdonos döntően aktivitást, és nem profitot vár el tőlünk.
– Gyorsan változó piacon mozognak, ahol talán túl gyakran is módosulnak a kondíciók. Legutóbb a Pénzügyminisztérium is bírálta a bankok díjstruktúráját – igaz, döntően a lakossági üzletági változásoknak szólt a kritika.
43 éves, 3 gyermek apja, felesége állatorvos
Végzettsége: közgazdász (Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem)
Kedvencek
Könyv: történelmi regények
Zene: klasszikusok
Hobbi: vadászat
– Nemcsak a bankok, de a főváros is reklámozza magát, tele vannak a lapok az „ilyen volt, ilyen lett” képekkel. Most akár az MFB székház is szerepelhetne ezen: bontják az állványokat, megújult az épület…
– Ilyen kép nem készül majd, ez nem fővárosi fejlesztés. Az a társasház, amelyben a bank központja működik, közgyűlésen döntött a felújításról, mi pedig támogattuk azt. Személy szerint örülök annak, hogy egyre több épület szépül meg a fővárosban; rendkívül bosszantanak azok a hírek, amelyek arról szólnak, hogy külföldi filmesek azért szeretnek Budapesten forgatni, mert itt nem kell újraépíteni a II. világháborús díszleteket.
– Hírlik, ha a vadászatról van szó, azért nem veti meg a fegyvert. Miközben büszkék voltunk vadászturizmusunkra, a hírek leginkább az olasz orvvadászokról szóltak. Tisztul-e a kép annak kapcsán, hogy a madárinfluenza-pánik miatt már nem olyan keresettek a szárnyasok?
– A vízi szárnyasok vadászati szezonjának vége, a fogoly, a fácán, a kacsa és a liba remélhetően nem lesznek érintettek. A magyarországi szarvasbika-, vaddisznó-, muflon- és dámvadászat világhírű. A környező országok olcsóbb árakkal próbálták meg felfuttatni a vadászturizmusukat, de ennek a „próbaidőszaknak” vége, a vadászok sorra térnek vissza Magyarországra.